27 Mayıs 2015 14:41

3 yıl aradan sonra yaylalara yeniden yasak!

Siirt'te 3 yıl önce verilen kararla, 21 yıl aradan sonra sivillerin girişlerine izin verilen Eruh'un ilçesine bağlı Yazlıca mıntıkası ile Pervari'deki Yasıdağı bölgeleri, yeniden 'yasaklı alan' olarak ilan edildi. Alınan karara tepki gösteren söz konusu bölgelerde yaşayan aileler, köylerini bir daha terk etmeyeceklerini söyledi.

Paylaş

Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz'ın ve Bakanlar Kurulu'nun 16 Mart tarihli kararıyla, Eruh (Dihê) ilçesine bağlı Yazlıca mıntıkası (Çiyaye Reş) ile Pervari ilçesinde yer alan Yasıdağı (Herokol) bölgeleri, 90 yıllardaki gibi yine "yasaklı alan" ilan edildi. Sivillerin girişlerine yasaklanan bölgeler, 1991 yılında da yasaklanmış ve sözkonusu yasak 3 yıl önce kaldırılmıştı.

Herekol bölgesinde yer alan ve yurttaşların yıllar sonra göç ettikleri evlerine geri döndüğü Aqêr (Sarı Yaprak), Erwax (Yaprak Tepe), Henzirok (Kardayı), Bestan ve Erkent köyleri de "Yasaklı alan" ilan içerisinde kaldı. 

Yaylarında 50 binin üzerinde hayvanın otladığı Herekol bölgesindeki Erkent köyünde yaşayan Abdullah Tufan adlı yurttaş, 1993 yılında devletin "güvenlik" gerçeksiyle köylerini boşalttığını, 2012'de PKK Lideri Abdullah Öcalan tarafından başlatılan müzakere süreciyle köylerine geri dönüş yapabildiklerini anlattı. Tufan, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 1 aydır durdurulan müzakere süreciyle birlikte bölgedeki askeri hareketliğin arttığını da aktardı.

Şuan alınan karar ile birlikte bölgede can güvenliklerinin tehlikede olduğunu söyleyen Tufan, başlarına bir şey gelmesi halinde sorumlusunun ise devlet olacağını ifade etti. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Artuklu Belediyesi'nden doğalgaz şirketine tepki

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa