08 Ağustos 2011 08:15

Solaklı’da HES patlaması!

Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Solaklı Vadisi’nin yan kollarından birinde yapım çalışmaları tamamlanarak deneme üretimine geçen Balkondu-1 HES projesinin 3,5 kilometrelik su iletim tünelleri patladı.Önceki gün gece yarısı meydana gelen patlama nedeniyle, Uzuntarla Köyünün içerisinden geçe

Solaklı’da HES patlaması!

Paylaş

Önceki gün gece yarısı meydana gelen patlama nedeniyle, Uzuntarla Köyünün içerisinden geçen ırmak taştı. Oluşan sel köyde heyelana neden olurken; 4 ev ile birlikte enerji nakil hatları ve bunlara bağlı trafolar ile ekili tarlalar ve bahçeler zarar gördü. Heyelanlar nedeniyle köy yolunun yanı sıra köyün 3 mahallesinin yollarlı ve yayla yolunda da çökmeler oldu ve ulaşıma kapandı.

GECE YARISI PATLAMA

Solaklı Vadisinde meydana gelen patlamada, basınçlı su, heyelana neden olurken köylüler gece yarısı korku dolu saatler yaşadı. Yaklaşık bir saat süren basınçlı su akışı köyde heyelana neden olurken, köylülerin ekip biçtiği tarla ve bahçeleri de büyük hasar gördü. Heyelan nedeniyle köy yolu ulaşıma kapandı. Köyün 3 mahallesinin yolları ile yayla yolu da ulaşıma kapandı. Yaklaşık 1,5 kilometrelik mesafede oluşan heyelanlar nedeniyle 4 evin de zarar gördüğü, enerji iletim hatları ile trafoların da yıkıldığı kaydedildi.

Uzuntarla (Alifinoz) Köyü sakinleri, büyük bir felaketi can kaybı olmadan atlattıklarını, patlamanın gece yarısı olması nedeniyle şanslı olduklarını kaydederken; “Gündüzleri çocuklar ve kadınlar çoğunlukta köyümüzün içerisinde geçen ırmağın kenarında çalışıp serinliyor. Gündüz olmuş olsaydı çok can kaybı verirdik. Ancak, ekili tarla ve bahçelerimiz mahvoldu. Gece çok büyük bir gürültüyle uyandık. Aşağı mahalledeki 3-4 ev oturulamaz halde. Basınçlı su önüne ne bulduysa sürükledi ve mahallenin önünde büyük bir gölet oluşturdu. Yollarımız kapalı. Şimdiye kadar ne gelen oldu ne de giden. Bağımız bahçemiz sular altında kaldı, sele gitti. Şimdi çıkıp bize, ‘kusura bakmayın, bir yanlışlık oldu, bir hata oldu’ diyecekler. Artık burada hiçbir şey olmaz. Biz bu halde köyümüzde ne yapacağız. Buralarda artık hiçbir şey olmaz. Bu tehlikenin karşısında buralarda kimse durmaz. Yetkililerden bir an önce buralarda önlem almalarını ve derhal bu santrallerdeki çalışmalara son vermelerini istiyoruz” diyerek yaşananları anlattılar.

ÇALIŞMALARA SON VERİLSİN!

Olayın hemen ardından Uzuntarla köyüne giderek bölgede incelemelerde bulunan ‘Solaklı Vadisi’ni Yaşatma ve Koruma Derneği’ kurucularından çevre aktivisti ve belgeselci Murat Sarı, köyde büyük ve ciddi hasarlar meydana geldiğini kaydetti.

Uzuntarla Köyünün adeta bir felaketin eşiğinden döndüğünü anlatan Sarı, köylülerin büyük korkular yaşadığını, suyun oluşturduğu büyük heyelanın etrafta büyük çapta zararlar meydana getirdiğini kaydetti. Sarı, köylülerin santraldeki çalışmalara son verilmesini istediklerine dikkat çekti.

HES’LER DURDURULMALI

Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Gürkan ise bölgede çok ciddi bir felaket yaşanmasına ramak kaldığını belirterek, “Karadeniz’de HES patlaması yaşanıyordu! Ne yazık ki bu patlama gerçeğe döndü. HES’lerin doğal yaşam alanlarımıza verdiği zararların bir başka canlı örneğini daha yaşadık. Can kaybı olmaması sevindirici! Artık bir an önce, benzeri şekilde felaket ve katliamlar yaşanmadan, HES projeleri durdurulmalı, üretim lisansları ve su kullanım anlaşmaları iptal edilmelidir” dedi.

Daha önce de Artvin’de yapımı tamamlanan ve deneme aşamasına gelen Erenler HES projesinin su iletim kanallarında çökme meydana gelmiş ve bölgede geniş çaplı hasara neden olmuştu. Giresun’da ise yapım çalışması devam eden bir başka HES projesinde inşaat kalıpları çökmüş ve 5 kişi yaralanmıştı.

FİRMANIN BAŞKA PROJELERİ DE VAR

Öte yandan, Balkondu-1 HES projesinin yapımcı firması olan Okan Holdinge bağlı BTA enerji firmasının yine aynı bölgede, Solaklı Vadisi’nin başka bir yan kolu olan Kavlatan Deresi üzerinde, 9,46 megavat kurulu gücünde ve Balkondu-2 adıyla bir başka HES projesi daha bulunduğu öğrenildi.Vadide planlanan HES’lerin sayısı ise 36’yı buluyor. (TRABZON)

*(Fotoğraflar: Murat Sarı)

ÖNCEKİ HABER

Dilenci ve aile hekimi giremez!

SONRAKİ HABER

5 işçinin yaşamını yitirdiği Mobilyacılar Sitesinde önlem alınmıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa