27 Mayıs 2015 05:08

Dybala Juve'de ne yapar?

İtalya Serie A’da sezonun en flaş oyuncularından Paulo Dybala’nın Juventus’a transferi resmileşti. Palermo’nun nev-i şahsına münhasır başkanı Maurizio Zamparini’nin sezon boyunca sürekli bonservis fiyatı söyleyerek pazarladığı Dybala için elbette bahsedilen 40 milyon avrolar pek mümkün olmadı.

Paylaş

Emre ÖZCAN

İtalya Serie A’da sezonun en flaş oyuncularından Paulo Dybala’nın Juventus’a transferi resmileşti. Palermo’nun nev-i şahsına münhasır başkanı Maurizio Zamparini’nin sezon boyunca sürekli bonservis fiyatı söyleyerek pazarladığı Dybala için elbette bahsedilen 40 milyon avrolar pek mümkün olmadı. Zaten muhtemelen bunu Zamparini de oldukça iyi biliyordu. Zira 2016 yazında kontratı bitecek olan Arjantinli yıldızın önünde sadece 1 sezon kalmıştı ve böyle bir ortamda direkt 40 milyon avroyu herhangi bir takımın vermesi mümkün değildi. Zamparini elindeki kozları iyi oynadı ve Dybala da 13 gol, 10 asistlik sezon performansıyla (İki istatistikte de çift hanelere çıkan başka bir oyuncu ligde mevcut değil) iyi katkı yaptı ve Juventus, Milano ekipleri arasından sıyrılarak Arjantinliyi bünyesine katan takım oldu.

SERİE A’DA DEVAM ÖNEMLİ

Paulo Dybala’nın Juventus’a gidişinin çeşitli etkileri var ve bunların birincisi ligin en potansiyelli iki genç yıldızından birinin Serie A’da kalması ki lig için en iyi sonuçlardan biri muhtemelen bu olacak. Juventus’un zaten güçlü olan kadrosunun iyice zirve yapacak olması diğer takımları korkutabilir ama bu konuda rakiplerin farklı düşünmesi gerekiyor. Juve’nin en tepede kalacak olmasından çekinmekten çok yukarı giden rakibi takibi sürdürüp kendi seviyelerini geliştirmeleri gerekiyor. Bunun için son dönemde yeterli ekonomik refaha kavuşmaya başladılar ve birçoğunun tek eksiği stat. Dolayısıyla statlar gelene kadar altyapıyı oluşturmak için önümüzdeki sezon mantıklı bir başlangıç tarihi olabilir.

DYBALA - MORATA MÜCADELESİ

Peki Paulo Dybala, Juventus’ta ne yapar? Bunu şimdiden kestirmek çok kolay değil ve işinin de zor olacağı açık. Şu anda önünde hem oyuncu, hem de rol olarak ligin muhtemelen en iyi forvet oyuncusu olan Carlos Tevez var ve ilk aşamada tecrübeli oyuncu tarafından kesilecektir. Alvaro Morata’nın bu sezon yaptığı çıkış onu da ana rotasyonun önemli parçalarından biri haline getirdi ve Dybala’nın asıl rakibi Morata olacak. Ama Juventus’un var olan sistemini anlaması, takım arkadaşlarını tanıması için zamana ihtiyacı olacağı kesin ve Massimiliano Allegri onu takıma ısındırırken fazla acele etmeyecektir.

KISA AMA GÜÇLÜ

Paulo Dybala gerçekten çok büyük bir yetenek. En başta harika bir bitirici ve bunu sezon içinde birçok kez gösterdi. Tekniği oldukça üst düzey ve pas oyununa da yatkın. En büyük dezavantajı gibi görünen 1.75’lik boyu ve çok yapılı olmayan vücuduna kıyasla gerçekten güçlü bir oyuncu. Yere çok sağlam basıyor ve topla rakibi arasında kendisini koyduğu zaman savunmaların işini çok zorlaştırıyor. Vücut sağlamlığının getirdiği top saklama kabiliyetiyle sırtı kaleye dönük oyuna da yatkınlığı var ve hem bu yönü, hem de kenarlara deplase olmasıyla 10 asist yapması zaten bu yapısını destekliyor.

TEVEZ’DEN ÖNCE VE TEVEZ’DEN SONRA

Dybala’nın Carlos Tevez’in önünde oynadığı bir hücum hattı gerçekten oldukça büyük bir heyecan vadediyor. Ama Dybala transferinin arkasında Carlos Tevez’in takımdan ayrılma durumunun olduğunu anlamak için iki oyuncuyu birer kez izlemek yeterli. Önümüzdeki sezon Tevez’in Juventus’taki son sezonu olabilir ve bu durumun gerçekleşme durumunda Dybala, Tevez rolüyle önüne yapılacak transfer sonrasında orta saha-hücum bağlantısını oluşturan oyuncu olacak. Onun çok yönlülüğü ve hücum hattının hemen her yerinde oynayabilecek futbol özellikleri Dybala transferini Juventus için daha değerli kılıyor. Siyah-beyazlılar Dybala ve muhtemel Khedira transferiyle önümüzdeki sezona çok daha kuvvetli girecek. Şampiyonlar Ligi finalinden bağımsız bir şekilde yapılan bu hamleler Serie A’nın gelişimi ve diğer takımları motive edici etkisiyle de çok kritik olacak gibi görünüyor.

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan'ın miting afişleri hastaneye asıldı!

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa