26 Mayıs 2015 19:37

Savaş karşıtı Hasan Özgün serbest bırakıldı

Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisleri Sözcüsü Hasan Özgün'ün gözaltına alınıp, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesi Adana ve Mersin'de kınandı. Yapılan açıklamalarda Özgün'ün derhal serbest bırakılması istendi. Özgün, tutuklama talebiyle çıkarıldığı mahkemece denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakıldı.

Paylaş

Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisleri, 24 Mayıs tarihinde Hatay'ın Antakya ilçesinde "Eğit Donat Projesi" kapsamında cihatçı grupların eğitileceği Serinyol Askeri Kışlası'nın bulunduğu Serinyol Mahallesi'nde binlerce kişinin katılımıyla miting düzenlemişti. Mitingde konuşma yapan Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisleri Sözcüsü Hasan Özgün'ün bugün gözaltına alınıp, tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesi Hatay, Adana ve Mersin'de düzenlenen basın toplantılarıyla kınanarak, Özgün'ün derhal serbest bırakılması talep edildi.

Özgün'ün gözaltına alınmasına tepki gösteren Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisi bileşenleri, Hatay İnsan Hakları Derneği'nde açıklama yaparak, miting sonrası başlatılan soruşturmalara tepki gösterdi. Halk Meclisleri adına açıklama yapan Serpil Kırdağ, 'Eğit Donat Projesi' çerçevesinde cihatçı grupların Türkiye'de eğitilmesine karşı başlatılan soruşturmaların, devletin istediği zaman 'adalet' mekanizmasını hızlıca işletebildiğini vurguladı. Yaptıkları eylemin meşru olduğunu söyleyen Kırdağ, miting alanına binlerce asker, polis ve zırhlı araçların sevk edildiğini hatırlatarak, "Bu kadar askeri personel ve askeri araç, bize karşı değil de çetelere karşı sınıra sevk edilmiş olsaydı, sınırdan geçen barbarların insanları katletmesi engellenirdi" dedi.

Halkların Antakya'da özgürlüğü elleriyle inşa edeceğini söyleyen Kırdağ, herkesi halk meclislerinde birleşmeye davet ederek, şöyle konuştu: "AKP iktidarının savaş politikaları ve halk düşmanlığı altında yaşayan Antakya halkını sindirmek o kadar kolay değil. Kentimiz uzun yıllardır devrimci/demokratik mücadelenin merkezinde ve bir direniş geçmişi olan, geziyi bağrında yaşayan, Ali, Abdullah, Ahmet gibi yiğitlerin memleketi. Yıllardır kentimize serptiğimiz ve Gezi ile beraber yeşeren özgürlük tohumları Antakya'da Halk Meclisleriyle boy verecek."

Serpil Kırdağ, soruşturma, gözaltı ve baskıların kendilerini sindiremeyeceğini ifade ederek, AKP'nin savaş politikalarına karşı 'Barış'ı haykırmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

İHD Adana Şubesi'nde düzenlenen basın toplantısında Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisleri aktivistleri adına açıklamayı Kayahan Nar yaptı. Açıklamanın yapıldığı salona, "Baskı ve gözaltılara rağmen Halk Meclisleri susmayacak. Halkın iradesi kazanacak" yazılı pankart asıldı. Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisleri Sözcüsü Hasan Özgün'ün, bugün polisler tarafından gözaltına alındığını belirten Nar, Özgün'ün tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edildiğini kaydetti. Nar, "Ceberut hükümete, emperyalist savaşa ve cihatçı çetelere bir yumruk da halkın meclisleri vuracak. Her ne pahasına olursa olsun halk meclislerini kuracağız. Halk meclisleri susmayacak, halkın iradesi kazanacak. Baskılar bizi yıldıramaz. Yaşasın halkların kardeşliği" dedi.

Mersin'de de Savaşa Karşı Yaşam Hakkı Meclisleri aktivistleri aynı amaçla İHD Mersin Şube binasında basın toplantısı düzenleyerek, Hasan Özgün'ün derhal serbest bırakılmasını istedi.

Hasan Özgün, tutuklama talebiyle çıkarıldığı mahkemece denetimli serbestlik şartıyla serbest bırakıldı. (DİHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sütçü İmam'da 75 Kürt öğrenciye final haftasında ceza!

SONRAKİ HABER

Jandarma Uzman Çavuş, tartışma bahanesiyle kız arkadaşını öldürdü

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa