26 Mayıs 2015 15:42

Patron kızdırdı, yatıştırmak Türk Metal’e düştü: Erkunt Döküm’de yüzde 5 tepkisi

Paylaş

Ankara’da Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren Erkunt Döküm fabrikasında işçiler,  patronun toplusözleşme görüşmelerinde yüzde 5 maaş artışı teklif etmesine öfkeli. Fabrikada Türk Metal Sendikasının sözleşme görüşmelerini kapalı kapılar ardında sürdürmesini eleştiren işçiler, “Ne yaptıklarını, ne konuştuklarını bilmiyoruz” diyor. Patronun teklifine karşı harekete geçmelerine sendikanın “Hele bir bekleyelim” diyerek engel olduğuna dikkat çeken işçiler, diğer metal işçilerini örnek göstererek “Artık kendi yolumuzu çizmeliyiz” diyor. 

Traktör motorlarının döküm işleminin yapıldığı fabrikada Türk Metal ile fabrika yönetimi arasındaki toplusözleşme görüşmeleri devam ediyor. 1500’e yakın işçinin çalıştığı Erkunt fabrikalarında işçilerin 1000’e yakını sendikalı. Geçtiğimiz günlerde iki saat iş bırakma eylemi yapan Erkunt Döküm işçileri gazetemize konuştu. 

Sendikanın görüşmelerde nasıl bir tutum aldığını bilemediklerini belirten işçiler, sendikacıların “Biz yüzde 21 zam önerdik, acaba patron ne diyecek, bekleyelim” dediğini anlatıyorlar. Uzun süredir fabrikada çalışan bir işçi, “Sanki yanımızdaymışız gibi konuşuyorlar. Ama bu taktiklere her sözleşme döneminden alışığız. Hiç istediğimiz gibi sonuçlanmıyor” diyor. 
 
HERKES EK İŞ YAPIYOR

Üç vardiya çalışan fabrikada işçilerin en büyük sıkıntısı düşük maaşlar. Ortalama maaş 1300 TL. Bir çoğu geçinmek için ek iş yapmak zorunda kalıyor. Mesai dışında işçiler oto yıkama, boyacılık gibi farklı birçok işlerde çalışıyor. Hatta müdürlerin zam istemeye giden işçilere, “Siz de öteki işçiler gibi ek iş yapın” deyip işçilerle adeta dalga geçtiğini söylüyor. 
Çalışma koşullarını “Öyle bantlar var ki, tüm mesai boyunca makineler çalışıyor ve üzerimizdeki kıyafet defalarca terden ıslanıp kuruyor” diye anlatan işçiler, bu ağır koşullara ve düşük ücrete çare arıyor. İşçilerin ilk başvurdukları yer sendika olmuş. Ancak “Sendika kulaklarını bize tıkadı” diyorlar. 

‘BURSA’DAN SONRA HATIRLANDIK’

Sendikacıların davranışlarının Bursa’da patlak verip Kocaeli ve Ankara’ya sıçrayan eylemlerin ardından değişmesinin şaşkınlığını yaşayan işçiler, “Sözleşme dönemine girdiğimizden bu yana fabrikaya hiç uğramayan Türk Metal yöneticileri sürekli fabrikada geziyorlar. Ağzımızı yokluyorlar” diye anlatıyor. İşçiler sendikacıların tedirgin olduklarını söylüyor. 

Patronun teklifinin yüzde 5 olduğunu öğrenen makine bölümündeki işçiler, kapıları kilitleyip iş durdurmuşlardı. Fabrika müdürünü de içeriye almayan işçiler, sendika yönetimini fabrikaya çağırıp görüşme yapmışlardı. Sendika yöneticilerinin çalışma koşulları ve ücretlerin iyileştirilmesi konusunda söz vermesinin ardından işçiler eylemlerini bitirmişti. 

‘AYAKLANMAZSAK GÖZÜMÜZÜN YAŞINA BAKMAZLAR’

Yaptıkları eylemin bir uyarı olduğuna dikkat çeken işçiler, “TOFAŞ, Renault, Türk Traktör ayaklanınca bizim fabrika da hareketlendi. Sendikacılar, müdürler fabrikada sabahlar oldular. Biliyoruz, biz de ayaklanmazsak kimse bizim gözümüzün yaşına, sırtımızın terine, yüzümüzün tozuna bakmaz. Bu güne kadar öyle olmadı mı? Artık mücadele etmenin yolunu bulmalıyız” diyorlar. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Başbakanın mitingine personel sevkiyatı

SONRAKİ HABER

Türk Traktör işçisi direnişi çelikten örüyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...