26 Mayıs 2015 12:39

Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda direniş sürüyor

Paylaş

Eskişehir'in İnönü İlçesi'nde kamyon üretimi yapılan Ford Otosan Fabrikası'nda işçilerin başlattığı işi bırakma eylemi sürüyor.

Ford Otosan İnönü Fabrikası'nda çalışan işçilerin dün saat 11.00'de başlattıkları işi bırakma eylemi gece de devam etti. Eylemlerini sürdüren işçiler bu sabah toplu halde fabrika giriş kapısına yürüdü. Alkış temposu tutup 'İşçiyiz, haklıyız kazanacağız' diye slogan atan işçilerin adına İsmail Demirbaş fabrika dışında açıklamada bulundu. 

Yaklaşık 1000 işçinin fabrika bahçesinde eylemlerini sürdürdüklerini belirten Demirbaş, geceyi fabrika bahçesinde kırağı altında naylondan çadır kurup, yerlere serdikleri kartonların üzerinde oturarak geçirdiklerini söyledi.

TOPLUM KANUNLARI YIRTIYOR

Bağlı oldukları Türk Metal Sendikası'ndan ayrılmak istediklerini ifade eden Demirbaş şöyle devam etti:

"Türk Metal Sendikası'nı istemiyoruz. Türk Metal Sendikası'nı burada istemiyoruz. Türk Metal Sendikasına biz bir vekalet verdik. Türk Metal Sendikası bizim vekaletimizi kötü kullandı. Bize sözleşme adı altında hükümetin emeklilere verdiği gibi enflasyon oranlarını zam yapılacak diye 3 senelik attı. Şimdi arkadaşlar bunu kabul etmemişlerdi. Türk Metal bu imzayı atarken de bize sormadı. Yıllardır böyle davranıyordu. Sonuçta bu sendikal düzen, kanunlar, bir yerde topluma cevap vermez hale geldi. Toplum kendiliğinden birden patladı. Bunu her yerde görüyoruz. Sendikal kanunlar toplumu tatmin etmiyor. Toplum bu kanunları yırtıyor. Demek ki birincisi kanunların değişmesi gerekiyor. Bu kanun ve düzenlemelerle işçiler, çalışanlar haklarının korunması muhafaza edilmesi mümkün değil."

‘İŞYERİ BİZİM EKMEK KAPIMIZ’

İşyerlerinin ekmek kapıları olduğunu belirten Demirbaş; “İşyerine en ufak bir zarar getirmeyiz. Şuanda kritik olan her yer çalışıyor. Bu konuda biz yönetimden daha hassas davranıyoruz. Çünkü yarın gelip biz burada çalışacağız, burası bizim ekmek kapımız" dedi.

‘MACERA PEŞİNDE KOŞMUYORUZ’

Macera peşinde koşmadıklarını belirten İsmail Demirbaş amaçlarının Türk Metal Sendikası'ndan ayrılarak, sendikayı çalıştıkları fabrikada yetkisiz hale getirmek olduğunu söyledi. Dün geceyi fabrika bahçesinde geçirdiklerini de anlatan Demirbaş şöyle konuştu:

"Naylon ve karton kutulardan oluşan çadırlar içerisinde sabahı etmeye çalıştık. Bu sorunun kısa sürede çözülmesini istiyoruz. Bizim istediğimiz talepler gayet insani talepler. Biz iş yerimize zarar gelsin istemiyoruz. Biz bir macera peşinde koşmuyoruz. Öyle bir niyetimiz yok. Arkadaşlar kontrollü bir şekilde davranıp amaçlarına ulaşmak istiyorlar. Bizim sorunumuz, sendika ile ilişkimizi kesmek. Mümkünse bu konuda bize yardımcı olsunlar. E-Devlet şifresi konusunda yetkililerden yardım istiyoruz." (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Times: Demirtaş karizmatik ve sadece 42 yaşında

SONRAKİ HABER

İstanbul Onur Haftası Komitesine "toplumsal tereddütlü grup" gerekçesiyle ret

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa