25 Mayıs 2015 17:32

Patronlarda direniş korkusu: Bir bildiri bin TL etti!

CMS Fabrikasında vardiya girişinde Emek Partisi'nin metal direnişiyle ilgili bildiri dağıtması üzerine şirket yöneticileri direnişin fabrikaya sıçramaması için 'İşçilerin hesaplarına bin TL yatacak' açıklamasında bulundu.

Paylaş

CMS Fabrikasında vardiya girişinde Emek Partisi'nin metal direnişiyle ilgili bildiri dağıtması üzerine şirket yöneticileri direnişin fabrikaya sıçramaması için "İşçilerin hesaplarına bin TL yatacak" açıklamasında bulundu.

Bursa'daki direniş üzerine sağlanan kazanımlar bütün fabrikalara yansıyor. En ufak kıvılcım üzerine, işverenler üretimin durmaması için işçilere para dağıtmaya başladı.

Emek Partisi, İzmir İl Örgütü üyeleri, bugün Pınarbaşı'nda  bulunan ve Türk Metal İş Sendikasının örgütlü olduğu CMS Jant Fabrikasının önünde, Bursa'da başlayan ve yayılan metal direnişiyle ilgili bildiri dağıttı. Dağıtılan bildiride Emek Partililer, metal işçilerinin temel talepleri etrafında birleşmeye ve haklarını almaya çağırdı. İşçiler bildiri dağıtımı sırasında alkışlarla ve sloganlarla destek verdi.

Direnişin kendi fabrikalarına sıçrayarak üretimin durmasından çekinen CMS Yönetimi  işçilere vardiya girişinde  açıklama yaparak 1000'er TL hesabına yatırılacağını söyledi. Yine yöneticiler kimsenin işten çıkarılmayacağını ve işçilerin sendika seçimine karışmayacağını söylemesi dikkat çekti. İşçilerin kendi aralarında 'Emek Partisi bi bildiri dağıttı, bin lira etti' dediği öğrenildi. Benzer durumların Çiğli ve Gaziemir'de Türk Metal İş'in örgütlü olduğu fabrikalarda yaşandığı öğrenildi.

Emek Partisi üyeleri de verilecek bin liranın maaşlara ve sosyal haklara etkisi olmayacağını, kazanımların kalıcı olması için mücadele etmeye çağırdı. (İzmir/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Madenciye 2 asgari ücret vermeme çabası mahkemeden döndü

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa