25 Mayıs 2015 15:31

Erdoğan: Esnaf ülkenin huzuru için mücadele eden kişidir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda esnafla buluştu. Salonda açılan pankartları okuyarak değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, konuşmasında esnaf için 'Dükkânından, sokağından, mahallesinden başlayarak şehrinin ülkesinin huzurunu güvenliğini düşünen, bunun için mücadele eden kişi' dedi.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da Sinan Erdem Spor Salonu’nda esnafla buluştu. Salonda açılan pankartları okuyarak değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, konuşmasında esnaf için “Dükkânından, sokağından, mahallesinden başlayarak şehrinin ülkesinin huzurunu güvenliğini düşünen, bunun için mücadele eden kişi" dedi.

Radikal'in haberine göre Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:
“Bilesiniz ki bu kardeşiniz bu millete efendi olmayacak, sadece hizmetkâr olarak yoluna devam edecek. Hani şu veresiye defteri var ya o bile tek başına muhteşem bir sosyal dayanışma örneğidir. Bak çek değil ha senet değil ha, veresiye defteri. Bakardım bizim bakkal Emin ağa, hemen defterden açardı orada yazar. Ahmet Erdoğan, altına notları alır, hemen. E, çek değil, senet değil. Ne var? Güven var güven. Ve o duada geçiyor ya bak çok önemli bu. ‘Müşteriye güven, satıcıya güven’… Nereden nereye?
Şimdi bakıyorsun çekte de sahtekârlar var, senette de sahtekârlar var. Bu bizim medeniyetimizde var mı? Yok. İnancımızda var mı? Yok. Aramıza bu fitneyi soktular. Şimdi yeniden bu millet ayağa kalkıyor. Dükkânından, sokağından, mahallesinden başlayarak şehrinin ülkesinin huzurunu güvenliğini düşünen bunun için mücadele eden kişidir; esnaf ve sanatkârlarımızdan bu önemli vasıflarına sıkı sıkıya sahip çıkmalarını temenni ediyorum.
Ahiliğin ne olduğunu öğrenmek isteyen gitsin duvarlardaki o yazılara baksın. Ne diyor esnafımız? “Dolandım misli cihan bulamadım başıma bir tane taç. Ne eğride tok gördüm, ne doğruda aç”
Esnafımız ok gibi doğru olduğunda mutlaka emeğinin karşılığını alacağını biliyor. “Doğru olsan ok gibi elden atarlar seni, eğri olsan yay gibi elde tutarlar seni. Menzil alır doğru ok, elde kalır eğri yay”...
Esnafımızın irfanı bunu söylüyorsa, bize de buna amenna demek düşer.
Az önce burada bazı pankartlar gördüm. Bunlardan bir tanesi “ölüme gidelim dedin de mazot mu yok dedik” E haklı, haklı. Bu ülkede mazot için kuyruklarda az mı bekledik? Sadece benim esnaf kardeşim mazot için beklemedi. Benim çiftçi kardeşim de çok bekledi. Bak şu anda benim elimde bir çiftçi cüzdanı var. Çiftçiye verilmiş olan cüzdan bu. Çiftçinin üyelik varlığındaki değişiklikler diyor. Ve ne kadar mazot aldığı burada yazıyor, traktörü de Fergusonmuş.

KILIÇDAROĞLU’NA: KURUSIKI ATIYORLAR. HERHALDE İNANMIYORSUNUZ

Şimdi çıkmış mazotu diyor şöyle vereceğim, çiftçiye böyle vereceğim. Yahu tarihin karanlık senin ya. Delil burada. Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Eserin burada. O benzin istasyonunda kuyrukta az mı bekledik? Bir bidon mazot almak için. Çiftçinin yanındayım, esnafın yanındayım. Ya dürüst ol be dürüst ol. Hiçbir zaman ne işçinin ne memurun ne çiftçinin ne esnafın yanında olmadınız. Şimdi de kurusıkı atıyorlar. Herhalde bunlara inanmıyorsunuz.

‘PRATİK ZEKÂ BU İŞTE’

Burada bir şey daha gördüm. “Panik yok direksiyonda reis var. Hayırlı yolculuklar Türkiyem” Şimdi bu da enteresan. Aramızda hocalarımız var. Hocam zekâyı görüyor musun? Pratik zekâ bu işte…
Bir pankart daha var. O da çok enteresan. Nedir o? ‘Paralel ya da dikey fark etmez. Minibüsçü esnaf ihaneti affetmez’… İhanet edenlere gereken cevabı ben minibüs-taksi esnafının da milletçe vereceklerine inanıyorum.
Şimdi yalnız bir tane daha var. Bir pankart daha gördüm. Fakat o enteresan. Ne diyor orada da “Verin plakayı, bırakalım sigarayı” diyor. Doğru söyleyin, sigarayı bırakmaya var mısınız? Ben biliyorsunuz bu noktada Yeşilaycıyım. Ve sizden bu konuda bu sözü aldıktan sonra ben şimdi büyükşehir belediye başkanıma diyorum ki, hadi bakalım bununla ilgili olarak adımı da siz atacaksınız. Hayırlı olsun. Sigarayı da bırakıyoruz ha.
Şimdi sigara bırakılacak ya buradan öyle şey kazanacağız ki, evde yengem de rahat edecek. Çünkü onlar pasif içici. Büyükşehir belediye başkanımız da tamam dedi, biz de adımı atacağız dedi.
AVM olayını çözdük mü çözdük. Çıkmış ne diyor? Merkez ülke projesi. Ne varmış bu projede? Diyor ki 20 sene sonra işsizliği yüzde 5’e indireceğim. Öbür taraftan ne diyor? Bana 4 yıl verin işsizliği sıfırlayayım diyor. Niye? Akşam başka, sabah başka. Dürüst olacaksın dürüst. Bu millet yalanı affetmez.
Tek millet… Sesiniz hiç çıkmadı. Yoksa tek millet değil miyiz? Tek bayrak.
Yaptıkları iş belli. Cesur olacağız, korkaklar zafer anıtı dikemezler. Bunu böyle biliniz. Tek vatan. 780 bin metrekare asla böldürtmedik böldürtmeyeceğiz. Dört, tek devlet. Paralel devlet, paralel yapı… Hepsini temizliyoruz inşallah. İnlerine gireceğiz dedik, girdik devam edeceğiz. Şimdi Türkiye’den kaçıyorlar. Kaçacaklar, biz de kovalayacağız. Çünkü bu ülkeye ihanet edenler bunun bedelini ödeyecek." (HABER MERKEZİ)

'Erdoğan'ın esnafı' Mazlum Aksu anmasına saldırdı

Gazeteci Köklü'yü öldüren esnaf, 'aile içi şiddet'ten sabıkalı çıktı

ÖNCEKİ HABER

HDP'li Önder: HDP bu seçimde tarihi bir şans

SONRAKİ HABER

Devlet Bahçeli 22 gün sonra MHP Genel Merkezine geldi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa