25 Mayıs 2015 15:04

Eskişehir Cezaevi'nde işkence iddiası

Eskişehir Cezaevi'nde tutulan Adem Alp isimli tutuklu, İHD Cezaevi Komisyonu'na gönderdiği mektubunda, cezaevinde 'Acil Müdahale' olarak tanınan yirmi kişilik bir gardiyan grubu tarafından elleri ve ayakları bağlanarak, bayıltılana kadar işkence gördüğünü ileri sürdü. Ağrı doğumlu Alp, Kürt olduğu için cezaevi tarafından işkenceye maruz kaldığını savundu.

Paylaş

Eskişehir Cezaevi'nde tutulan Adem Alp isimli tutuklu, İHD Cezaevi Komisyonu'na gönderdiği mektubunda, cezaevinde "Acil Müdahale" olarak tanınan yirmi kişilik bir gardiyan grubu tarafından elleri ve ayakları bağlanarak, bayıltılana kadar işkence gördüğünü ileri sürdü. Ağrı doğumlu Alp, Kürt olduğu için cezaevi tarafından işkenceye maruz kaldığını savundu.

Yaşadıklarını İnsan Hakları Derneği (İHD) Cezaevi Komisyonu'na gönderdiği mektupta anlatan Alp, 9 Mart günü revire gitmek için yazdığı dilekçenin Suat isimli bir cezaevi yetkilisi tarafından buruşturularak geri iade edildiğini, bunun nedeni sormak için mazgala yöneldiğini bu sırada  gardiyanın mazgalı sert bir şekilde kapatması sonucu elinin sıkıştığını kaydetti. Sıkışan eline kurtarmak için mazgalı itmeye çalıştığında gardiyanlardan bir tanesiyle mecburen temas ettiklerini aktaran Alp, bunun üzerine kendisine işkence yapıldığını anlattı.

Mazgalda elinin sıkışmasının hemen ardından cezaevinde "Acil Müdahale" ve "Tim" adıyla bilinen yaklaşık 20 kişilik bir grup ile T. O. ve M. T. adlı memurların kendisini koğuştan dışarıya çağırdığını belirten Alp, şöyle devam etti. "Beni koğuştan çıkartıp koridorda bulunan kameraların önünde darp etmeye başladılar ve darp ederek götürdüler. Bu durum kameraların görüş açısı dışında kalan yerlerde daha da şiddetleniyordu. Beni zorla ve darp ederek, disiplin odalarının (hücrelerin) bulunduğu bölüme getirip odaya soktular. 'Seni öldüreceğiz, burada adalet biziz' diyerek beni sopalarla 1 saat dövdüler. Koğuşumdan çıkarıldığımda zaten ters kelepçe takmışlardı. Hücrede de ayaklarımı plastik kelepçe ile bağladılar. Tamamen hareketsiz ve savunmasız kalmıştım. Arada sırada üzerime su döküp tekrar dövmeye devam ettiler. Orda bir süreli baygınlık yaşadım. Kendime geldiğim zaman beni alıp en başta kurumda olmadığını söyledikleri doktor Sibel Ünal'ın odasına götürdüler."

‘HAYATI TEHLİKEDE’

Uğradığı darbın ardından hastaneye de götürülmediğini söyleyen Alp, bir sonraki gün revire götürüldüğü ardından vücudunda oluşan morluklar nedeniyle sevk edildiği Eskişehir Devlet Hastanesi'nde detaylı bir darp rapor aldığını aktardı. Cezaevi yönetimi tarafından hakkında soruşturma açıldığını kaydeden Alp, olaya ilişkin yazdığı birçok mektubun cezaevi dışına çıkartılmadığını da vurguladı.  Konuya ilişkin DİHA konuşan, Alp'ın babası Abdülhamit Alp da, cezaevi yönetiminin olayın üstünü kapatmayı amaçladığını belirterek, şunları ifade etti: "Çocuğumun yaşadığı işkence için davacı oldum. Çocuğumun bana gönderdiği mektupları Adalet Bakanlığı'na gönderdim ama hiçbir sonuç çıkamadı. Çocuğum hala gardiyanlar tarafından baskı altında. Psikolojisi bozulmuş, hayatı tehlikede” dedi.  İHD Cezaevi Komisyonu üyesi Necla Şengül de, konuyu Adalet Bakanlığı'na taşıdıklarını ve takipçisi olmaya devam edeceklerini belirtti. Şengül, son zamanlarda cezaevlerinde yaşanan işkencelere dikkat çekerken, Osmaniye ve Sincan cezaevlerinden gelen işkence haberlerinin bu duruma kanıt olduğunu söyledi. (Ankara/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

‘Köpekleri öldürenler cezasız kalmasın’

SONRAKİ HABER

Suriye’de çatışmada 1 asker öldü 5 asker yaralı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa