25 Mayıs 2015 14:55

‘Köpekleri öldürenler cezasız kalmasın’

İzmir Ege Üniversitesi’nde (EÜ) kampüs içinde 14 köpeği zehirleyerek öldürdüğü iddia edilen elektrik teknisyeni L.S.’nin yargılanması için öğrencilerin mücadelesi sürüyor. Şikâyet üzerine gözaltına alınan ve serbest bırakılan L.S.’nin işlediği cinayetlerden yargılanmasını isteyen öğrenciler imza kampanyası başlattı.

Paylaş

Ege Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü'nde elektrik teknisyeni olarak görev yapan L.S.’nin 15 Mayıs günü zehirli etlerle 14 köpeği öldürdüğü iddia edildi. Öğrencilerin şikâyeti üzerine L.S gözaltına alındı ve karakolda, “Ben yapmadım, sadece köpeklere mama verdim” ifadesini verdikten sonra serbest bırakıldı. Öğrenciler köpek öldürmenin insan öldürmekten farksız olduğunu belirterek L.S.’nin cezalandırılması için 10 gündür mücadele ediyor. Öğrenciler son olarak köpekleri öldüren kişinin yargılanması ve hayvanlara yönelik suçlarda yasal düzenlemelerin yapılması için imza kampanyası başlattı.

İmza kampanyasını başlatanlardan Azad Zengin, L.S.’nin yargılanmasını sağlamak için mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

‘CİNAYETİN CEZASINI ÇEKMELİ’

Kendisinin de evde köpeği olduğunu ifade eden Beniz Ertürk de, hayvanlara yönelik eziyet ve cinayetleri kabul etmediklerini söyledi. Ertürk, “Köpeklerin katledildiğini öğrendiğimiz günden itibaren neredeyse hiç durmadık. Yaşanan olayın üzerinden 10 gün geçti ancak bunu yapan kişi belli olmasına rağmen karakola gidip ‘Ben yapmadım, köpeklere mama verdim’ deyip elini kollunu sallayıp çıkabiliyor. İşlediği cinayetlerin cezasını çekmesini istiyorum” diye konuştu.

‘YASALAR YETERSİZ’

Bir diğer öğrenci Duygu Zengin de, hayvanlara yönelik suçların cezasız kaldığını ve bu konuda yeterli düzenlemenin olmadığına vurgu yaparak, “Katilin serbest bırakılmasına şaşırmadım. Hayvanlara dair olan yasalar yeterli değil, var olanlar da zaten uygulanmıyor. Davanın takipçisi olacağız. Kampüste birlikte yaşadığımız hayvanların yaşam koşulları için de elimizden geleni yapacağız” dedi. (İzmir/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Patlamada yaralanan İbrahim Yakut taburcu oldu

SONRAKİ HABER

Bütçe eylül ayında 18 milyar lira açık verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa