08 Ağustos 2011 02:45

Vali, bakandan daha AKP’li!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’in Dersim ziyaretine Vali’nin sözleri damga vurdu. Yıllardır bir çatışmada yaşamını yitiren Ali Yıldız’ın cenazesinin alamayan ve bunun için açlık grevi yapan Yıldız ailesinin Bakan Şahin’e taleplerini ilettiği sırada araya giren Vali, referandumda Dersim’den çıkan ‘ha

Vali, bakandan daha AKP’li!

Paylaş

Dersim’e giden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in esnafları ziyaret ettiği sırada 14 yıl önce bir çatışmada öldürülen DHKP-C’li oğlu Ali Yıldız’ın mezarını arayan Sakine Yıldız bakanın yanına geldi. Oğlunun cenazenin kendilerine verilmesi için diğer oğlu Hüsnü Yıldız’ın 58 gündür ölüm orucunda olduğunu belirten Sakine Yıldız oğlunun cenazesinin Çemişgezek’te olduğunu söyledi. Acılı anne, Şahin’in elini tutarak, mezarın açılmasını ve cenazenin kendilerine verilmesini istedi. Yıldız, “Sen de bir annesin. Beni anlarsın ben oğlumun cenazesini almak istiyorum. Lütfen bana yardımcı olun. Büyük oğlum da 58 gündür ölüm orucunda ben anayım bana yardımcı olun” dedi. Olayı Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e telefonla aktaran Şahin, Hüsnü Yıldız’a sorunun çözümü için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi. Bu sırada Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen araya girerek, anayasa referandumunda Dersim’de ‘hayır’ oyu çıkmasına atıfta bulunup, Dersimlilerin Anayasa değişikliğine karşı olduğunu söyledi. Bunun üzerine ölüm orucu eylemcisi Hüsnü Yıldız, Bakan Şahin’e dönerek, “Türkiye’de tespit edilmiş 114 tane toplu mezarda 1549 insanın olduğu biliniyor. Bunlar tespit edilmiş olanlar. Bir de tespit edilmeyen var, onların sayıları da bunların çok üzerinde. Şimdi o mezarlarda olanların yakınları, aileleri, kardeşleri, eşleri bu mezarların açılmasını ve bu durumun açıklığa kavuşmasını istiyor” dedi.

Bakan Şahin de sözü anayasa değişikliğine getirerek, “Biz hükümet olarak daha iyi bir Türkiye için bütün birimlerimizle mücadele ediyoruz. Geldiğimiz nokta önemli bir nokta ama yeterli bir nokta değil. Şimdi hep beraber sivil anayasamızı da çıkartırsak daha özgür bir Türkiye için mücadele edeceğiz” yanıtı verdi.

VALİ’NİN DERSİMLİLERE KIZGINLIĞI GEÇMEMİŞ!

Tunceli Valisi Taşkesen tam bu sırada yine dayanamayarak söze karışarak, “Efendim, Tunceliler anayasa değişikliliğine filan pek destek vermiyorlar. Özgür anayasayı pek sevmiyorlar. Zaten referandumda en fazla hayır oyu veren ildir” dedi.

VALİ’YE CEVAP

Valiye cevap veren anne Hüsnü Yıldız ise, “Anayasalar halk için yapılırsa, toplu mezarlar sorunu çözülürse, faili meçhuller ortaya çıkarılırsa, bu halk da öyle bir anayasayı destekler” dedi.

TEŞEKKÜR BEKLİYORMUŞ!

Vali Taşkesen’in ziyaretteki son sözleri ise şöyle oldu; “Sayın bakanım Türkiye’nin hiçbir yerinde böyle bir eyleme 58 gün müsaade etmezler. Hiç hakkımızı vermiyorlar, taleplerinde haklı olabilirler ama her doğru her yerde icra edilemez. Kimse böyle bir eyleme müsaade etmez, gidin bu eylemi Sivas’ta, Ankara’da İstanbul’da yapın size yaptırmazlar. Bize de bir teşekkür edin yani emniyetimize de teşekkür edin.” (DERSİM)

ÖNCEKİ HABER

Van’da büyük doğa katliamı

SONRAKİ HABER

Yunanistan'da Çipras hükümeti güvenoyu aldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa