25 Mayıs 2015 13:04

Kayseri İşçi Kurultay Komitesi'nden metal direnişine destek

Metal sektöründe yaşanan işçi direnişlerine Kayseri İşçi Kurultay Komitesi yaptığı açıklama ile destek verdi. Yapılan açıklamada 'Metal işçisi kazanırsa Kayseri işçisi kazanır' denildi.

Paylaş

Metal sektöründe yaşanan işçi direnişlerine Kayseri İşçi Kurultay Komitesi yaptığı açıklama ile destek verdi. Yapılan açıklamada 'Metal işçisi kazanırsa Kayseri işçisi kazanır' denildi.

Metal işçilerinin Türk Metal Sendikası'na ve MESS ile imzalanan sözleşmeye karşı başlattıkları direnişe Kayseri işçilerinden destek geldi.

'DİRENİŞİ BÜYÜTELİM'

Kayseri İşçi Kurultay Komitesi'nden işçiler Kayseri Cumhuriyet Meydanı'nda yaptıkları açıklamada "Değerli Kayseri İşçileri-Emekçileri; metal direnişine başta metal sektörü olmak üzere birçok sektörden, memurlardan, öğrencilerden destek eylemleri yapılırken, bizler de, Kayseri Emek ve Dayanışma Platformu (İşçi Kurultay Komitesi) olarak metal direnişi selamlıyoruz! Metal direnişini büyütme çağrı yapıyoruz!" denildi.

Kayseri'de metal ve mobilya başta olmak üzere çeşitli sektörlerden onlarca fabrika işçisinin bir araya gelerek oluşturduğu Kayseri İşçi Kurultay Komitesi adına açıklamayı okuyan metal işçisi Mehmet Önder "İşçiler kazandırırken kazanmak istiyor. Çok mu şey istiyor işçiler? Her 57 saniyede bir araç üretilirken, işçiler ürettiği araca binebiliyor mu?" diye sordu.

'PEYNİR VE ZEYTİN İÇİN DİRENİYORUZ'

Kayseri'de yüzlerce işçinin katıldığı kurultaylar, toplantılar ve seminerler düzenleyerek işçiler içinde adını duyuran İşçi Kurultay Komitesi'nden Önder, direnişteki işçilerin “Şarabın yanına karides için değil, ekmeğin yanına peynir, zeytin için direniyorum” sözlerinin tüm işçiler için ne anlama geldiğini anladıklarını belirttikleri açıklamasına "Kayseri’deki işçiler olarak, Bursa’daki, Kocaeli’ndeki, Ankara’daki direnişi, direnişimiz, kazanımları Türkiye işçi sınıfının kazanımı olacaktır!" diyerek devam etti. Kurultay komitesi Kayseri işçilerini sınıf kardeşleri ile dayanışmaya çağırdı. (Kayseri/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Evrensel Kültür'ün Haziran sayısını e-dergiyle şimdiden okuyabilirsiniz

SONRAKİ HABER

Kuş cennetine "tuzak" tepki topluyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa