25 Mayıs 2015 04:52

Mikail Aslan, Fırat’ın sesine kulak verdi

Paylaş

Şerif KARATAŞ
İstanbul

Zazaca müziğin tanınan isimlerinden Mikail Aslan, 8. albümüyle müzikseverlerin karşısına çıktı. Her albümünde müzikseverlerin karşısına, edindiği birikimini damıtarak çıkan Aslan, bunu Vengê Royi (Fırat’ın Sesi) albümünde de yaptı. Aslan, müzikseverlerin karşısına  Siverek ağzıyla seslendirdiği Zazaca şarkılarla çıktı. Siverekli Şair ve Söz Yazarı Kadir Büyükkaya’nın bestelerini albümüne taşıdı 

Aslan, şimdiye kadar albümlerinde Dersim, Erzincan, Qoçgiri, Bingöl, Palu, Piran’ın da yer aldığı ve Fırat’ın kuzeyi olarak tarif edilen yörelerin Zazacalarıyla müzikseverlerin karşısına çıktı. Yeni albümü Vengê Royi ile Fırat’ın güneyine indi. Aslan, albüm için Kadir Büyükkaya’nın on bestesini deneyimli müzisyenlerle birlikte icra etti. Kalan Müzik etiketiyle müzikseverlerle bulaşan albüm iki yıl süren çalışmanın ardından tamamlandı. Royi’nin Siverek Zazacasındaki karşılığı Fırat. Aslan buna sadık kalarak albüme Vengê Royi adını verdi. 

Siverek Zazacasını dinleyiciyle buluşturan albüm bu yönüyle de tarihi bir özelliğe sahip. Albümde Yılmaz Güney’in köyünden de Zazaca şarkılar yer alıyor. 

ASLAN’IN YORUMCULUĞU ÖNE ÇIKIYOR

Önceki albümlerinde kendisine ait söz ve besteleriyle de dikkat çeken Mikail Aslan, son albümde müzik düzenlemeleri ve yorumculuğuyla öne çıkıyor. Albümde Siverek Zazacasının otantik tınıları müzikseverlerle buluşuyor. Birbirine benzeyen geleneksel melodiler Mikail Aslan birikimiyle harmanlanarak, müzikseverlere sunulmuş. Albüme Mikail Aslan, Kadir Büyükkaya dışında önemli müzisyenler de yorumlarıyla katkı sağladı. Bu isimler şöyle; Beser Şahin, Nuras ve Ali Erel... Albümün basın metninde Mikail Aslan, Kadir Büyükkaya’nın Gülistan Bahçesinde Fırat’ın sesini duyduğunu belirterek, “Mezopotamya’nın kadim çığlığı olan Fırat Nehri’nin kaynaklarına doğru yol alırken biz de ut, cümbüş, tambur ve gırnata gibi enstrümanların tınısıyla rüyalara sürükleneceğiz” diyor. 

ZAZACA YOK OLMASIN DİYE...

Kadir Büyükkaya da yıllar önce Hollanda gazetesinde okuduğu haberde Zazacanın yok olacak diller arasında yer aldığını görmüş. Gerisini Büyükkaya’dan dinleyelim: “O günden sonra Zazaca için bir şeyler yapmayı kafama koyarak beste çalışmalarına başladım. 

Günün birinde Mikail Aslan’la yollarımız kesişti ve Vengê Royi albümü ortaya çıktı. Umut ederim ki bu albüm yok olmakla yüz yüze kalan atalarımızın diline küçük bir katkı sağlar.”

ÖNCEKİ HABER

Aydın Arıt anısına tiyatro kuruldu

SONRAKİ HABER

Örgütsüz ve kuralsız çalışma işyerinde taciz ve şiddeti artırıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa