24 Mayıs 2015 15:10

TYS, direnişin yanında

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), 19. Genel Kurulu’nu topladı. TYS, sonuç bildirgesinde, 'Yazarlar metal işçilerinin yanında' denildi.

Paylaş

Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS), 19. Genel Kurulu’nu topladı. TYS, sonuç bildirgesinde, 'Yazarlar metal işçilerinin yanında' denildi.

TYS’nin 19. Genel Kurulu’na direnişte olan metal işçileri damgasını vurdu. Genel kurulun sonuç bildirgesinde şu ifadeler kullanıldı: “Seçimler, baraj ve hazine yardımı ve söz eşitsizliği gibi olguların Anayasa’nın eşitlik ilkesini derinden yaraladığı bir ortamda yapılmaktadır. Bütün bu adaletsizlik içinde dünyadaki bütün sınıf kardeşlerine, aklı ve yaşama gücüyle emeğe bağlanmış insanlara, işçi sınıfının sanıldığı gibi solmadığını ve her an ayaklanabilme yeteneğini koruduğunu gösteren grevler ve direnişler sürmektedir. TOFAŞ, Renault, Türk Traktör başta olmak üzere, Bursa ve Kocaeli işçi havzaları ayaklandı; iktidar ve işbirlikçilerine karşı işçi sınıfı cüretini ve atılganlığını yeniden gösterdi. TYS’nin bu Genel Kurul’u topluma dayatılan 12 Eylül yasalarının artık iflas ettiği ve bu yasalarla beslenen gericiliğin her yanından parçalanıp döküldüğü bir zamanda yapıldı. TYS özgürlük mücadelesinde kendine özgü yerini bundan sonra da koruyacaktır. 19. Genel Kurul’a ve TYS’ye emek veren yazarlar; ülkedeki dil, inanç ve cinsiyet eşitsizliği gibi insanın doğuştan gelen haklarını geçersiz kılan her türlü gericiliğe karşı mücadelenin ön saflarında yer alacaktır.” (HABER MERKEZİ)

 

ÖNCEKİ HABER

Türk Traktör işçileri: Protokol yoksa üretim de yok

SONRAKİ HABER

Ukrayna'ya ait gemide yangın çıktı, 1 denizci kayıp

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa