24 Mayıs 2015 13:27

İspanya’da en hareketli seçim

İspanya'da halk bölgesel ve yerel seçimler için sandık başında. İspanyalı seçmenler, 13 özerk yönetiminin meclisine girecek vekillerin yanı sıra 8 bin 122 belediye başkanı ve 67 bin 640 belediye meclis üyesini seçecek.

Paylaş

İspanya'da halk bölgesel ve yerel seçimler için sandık başında. İspanyalı seçmenler, 13 özerk yönetiminin meclisine girecek vekillerin yanı sıra 8 bin 122 belediye başkanı ve 67 bin 640 belediye meclis üyesini seçecek.

Seçimler, Yunanistan'da iktidara gelen Radikal Sol Koalisyon (SYRIZA)'a benzetilen Podemos (Yapabiliriz) isimli 'sol' partinin ilk defa ulusal düzeyde bir seçime katılması nedeniyle merakla bekleniyordu.

Geçtiğimiz yıl “kemer sıkma politikaları”na karşı sert söylemlerle kurulan Podemos, kuruluşundan 4 ay sonra Avrupa Parlamentosu seçimlerine girmiş, yüzde 8 oy ve 15 milletvekili kazanarak bir anda dikkatleri üzerine çekmişti. Uzun süre anketlerde seçmenlerin “yarın seçim olsa oy verecekleri partiler” arasında 1 numaraya yerleşerek ülkedeki iki partili sistemi sarsması beklenen Podemos, son anketlerde ise düşüşe geçmişti. Bu düşüşte Podemos'un Avrupa Parlamentosu seçimleri  öncesi verdiği ekonomik vaatleri değiştirmesinin etkili olduğu tahmin ediliyordu. Parti, emeklilik yaşının 65’ten 60’a düşürülmesi, işten atmaların yasaklanması, dış borçların ödenmemesi, stratejik işletmelerin kamulaştırılması gibi bir dizi önemli vaadini geçtiğimiz kasım ayında açıklanan yeni ekonomi programından çıkarmıştı.  

1982’den bu yana İspanya’da iktidarı sağ merkez Halk Partisi (PP) ve sol merkez Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) paylaşıyor, yerel seçimlerin çoğundan da bu iki parti galip çıkıyordu.

2015 bölgesel ve yerel seçimlerinin en önemli özelliği olarak bu iki partili düzenin sarsılması gösteriliyor. 2007 yerel seçimlerinde toplamda oyların yüzde 70.54’ünü alan iki parti, 2011’de yüzde 65.30’a düşmüş, geçtiğimiz yıl yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde ise ilk defa yüzde 50’ye dahi ulaşamamışlardı.

Resmi işsizliğin yüzde 24.4'e ulaştığı, genç işsizliğin ise yüzde 40'larda olduğu İspanya'da nüfusun yüzde 27.3'ü yoksulluk sınırında yaşıyor. Ev kredilerini ödeyemedikleri için her gün 120 aile evsiz kalıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

AKP mitingine katılım için tehdit, soruşturma, fişleme!

SONRAKİ HABER

AKP kongrelerinde halkın ekmeğini yemişler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa