24 Mayıs 2015 04:30

Değişim rüzgarı kadın ve gençlerden esiyor

İstanbul Sultangazi’ye bağlı Zübeyde Hanım Mahallesi’nde Emek Partili kadınlar olarak yaptığımız seçim çalışması sırasında yaşadıklarımızı paylaşmak istiyoruz.

Paylaş

EMEP’li kadınlar
İstanbul

İstanbul Sultangazi’ye bağlı Zübeyde Hanım Mahallesi’nde Emek Partili kadınlar olarak yaptığımız seçim çalışması sırasında yaşadıklarımızı paylaşmak istiyoruz.
Yaşadığımız Zübeyde Hanım Mahallesi, 1980’li yıllarda özellikle Sivas’tan kısmen de Karadeniz’den geçim derdiyle göç edenlerin kurduğu bir mahalle. Zaman içinde merkezi idareye bağlanıp yol, su, elektrik, kanalizasyon, toplu taşıma gibi alt yapılara kavuştu. 2000’li yıllardan itibaren Güneydoğu’dan göç almaya başlayan mahallemiz, bir yıldır da Irak ve Suriye’den savaştan kaçanlara ev sahipliği yapıyor.
Sürekli göç almış, tam anlamıyla bir işçi ve emekçi mahallesidir Zübeyde Hanım. Sabah 05.00’te her yaştan kadın ve erkek işçiler evlerden sökün etmeye başlar. Akşam 21.00’de işten eve dönüşler başlar. Gün gelir mahalle sakinleri evlerine ulaşmakta zorlanır. Hele toplu taşıma araçlarına ‘eylem var’ diye bir mesaj gitmişse (Bu eylem Okmeydanı’da da olabilir) Gazi’ye bu araçlar girmez; en az 10 durak önce insanlar indirilir, yürümek zorunda bırakılır.

HER KAPIYI ÇALIYORUZ

İşte böyle bir mahallede yaşıyoruz. Bu koşullarda genel seçimlere giriyoruz. Bizler sandık bazlı bir seçim çalışması yürütüyoruz. İkişerli, üçerli kadından oluşturduğumuz gruplarla bize verilen sokaklarda hiç atlamadan her apartmana giriyoruz. Bodrum katından çatı katına kadar kim varsa tek tek dolaşıyoruz. Özellikle akşam yediden ona kadar çalışıyoruz. Bizleri karşılayan genellikle kadınlar oluyor; eşi evdeyse onu da kapı önüne çağırıyoruz.
Çok bariz gördüğümüz bir ayrıntıyı aktaralım önce. Bodrum katlarında ve çatı katlarında yaşayanlar oldukça yoksul aileler. Ya dillerini bilmiyoruz ki bunların çoğu Suriyeliler ya da memleketin her yerinden gelen işçi ve çok çocuklu bir o kadar da yoksul aileler. Seçimlere dair hiç umutları yok. Büyük çoğunluğu belediyelerden yardım alıyor ve bunun devam etmesini istiyorlar.

EVLERDE YANGIN

Değişim isteyenler ise, daha farklı, daha iyi yaşam tecrübeleri olmuş ve bunun kötüye gitmesini istemiyor. Gençlerine gelecek istiyorlar. Ekonomik kriz, tahmin ettiğimizden çok daha olumsuz etkileri olmuş, mutfak yangınlarına dönüşmüş. Bu durumun tek sorumlusunun AKP olduğunu birçoğu söyleyip, “Defterini düreceklerini” dile getiriyorlar.
Hemen her apartmanda en az iki aile eve davet ediliyoruz. Bazen alt üst komşuları da girdiğimiz eve çağırıyoruz. Sokak aralarında, kapı önünde oturanlar varsa onlarla da sohbet ediyoruz.

HDP BARAJI GEÇMELİ

Çok fazla kararsız yok. “Bu seçimlerde oy kullanmaya gitmeyeceğim” diyen hemen hemen hiç yok. Kararsız olanlar bile bunda kararlı. Geçmiş seçimlere kıyasla artık HDP’ye bölücü diyen oldukça az, “CHP’yle birleşin” diyen hemen hemen hiç yok. “Aksine baraj geçilmeli”, “HDP rüştünü ispat etmeli” diyen her partiden seçmen oldukça fazla.
Kadınlar ve gençler arayış içinde umudu nerede görüyorlarsa kimseye hatır gönül demeden, ata dede yadigarı demeden “Bu sefer oyum değişti” deyiveriyorlar. En çok da “HDP” diyorlar. Değişim rüzgarı kadınlardan ve gençlerden esiyor.
HDP bürolarına yapılan saldırıların aksine halk gayet sağduyulu davranıyor. Bu bize saldırıların özellikle tertiplenerek seçim çalışmalarının gergin geçmesini sağlamak için yapıldığını düşündürtüyor.
Gözlemleyebildiğimiz kadarıyla geçmiş seçimlere göre oy tercihlerinde dalgalanmalar var. AKP’den kopup MHP’ye yönelen Türk-Sünni kesimler bunun sebebini ekonomideki çöküş, asgari ücretin düşük oluşu, işsizlik, pahalılık ile açıklıyor. Yolsuzluk son sıralarda geliyor. Yeni bir güç arayışındalar ve çok emin bir şekilde “Bu durumu değiştireceğiz” diyorlar.  AKP’den kopan Kürt seçmen ise “Artık kendi partime oy vereceğim” diyerek HDP’yi işaret ediyor. Dikkatimizi çeken bir diğer durumu da aktarmak istiyoruz. AKP’den HDP’ye kayan seçmenler, MHP’ye kayanlar kadar cesaretli değil, daha çekingen davranıyorlar.

ÖNCEKİ HABER

Antep'te seçim gündemi: Savaşın sınırında yoksulluğun tam ortasında

SONRAKİ HABER

12 yaşındaki çocuk parkta oynarken elektrik akımına kapılarak yaşamını yitirdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa