23 Mayıs 2015 14:19

Ford Otosan'da istifalar sürüyor, direniş büyüyor!

Ford Otosan işçilerinin direnişi 5. gününde devam ediyor. Sabah vardiyası çıkışı Gölcük ve Yeniköy fabrikasında çalışan işçilerin fabrikadan çıkarak direniş alanına gelmesi direnişi her geçen gün büyütüyor. (FOTOĞRAF:16.00 vardiyası çıkışında da işçiler, direnişteki işçilerin yanına geldi ve büyük bir coşku yaşandı.)

Paylaş

Hasret Gültekin KOZAN
Kocaeli

Ford Otosan işçilerinin direnişi 5. gününde devam ediyor. Sabah vardiyası çıkışı Gölcük ve Yeniköy fabrikasında çalışan işçilerin fabrikadan çıkarak direniş alanına gelmesi direnişi her geçen gün büyütüyor.

FORD OTOSAN'DAN GERİ VİTES!

Daha önce 104 işçiyi yıllık izne çıkardığını işçilere attığı mesajla duyuran fabrika yönetimi, işçinin kararlı duruşu sonrası geri adım attı ve bu kararı iptal ettiğini duyurdu.

Öte yandan gün içerisinde 16.00 vardiyası çıkışında da işçiler, direnişteki işçilerin yanına geldi ve büyük bir coşku yaşandı.

'FORD, KAMUOYUNU KALDIRMASIN!'

Ford Otosan yönetiminin "Üretime devam ediyoruz" söylemlerini yalanlar derecede mücadelelerini sürdüren Ford Otosan işçisi, "Günde 1000 araba çıkarabilecek kapasitede olan bir fabrika 20-30 araba üretiyor ve buna üretim devam ediyor diyorsa kendilerini kandırıyorlar. Baskıyla ve zorla arkadaşlarımıza üretim yaptırmaya çalışanlar kamuoyunu kandırmayı bıraksın" ifadelerini kullandı.

DESTEK BÜYÜYOR...

Direnişte olan Ford Otosan işçilerine destek ziyaretleri de devam ediyor. Ailelerin Tır Parkı'nda mücadelelerini sürdüren işçilere sık sık ziyaretlerde bulunması, direniş ruhunu yükseltiyor. Ailelerini yanlarında gördükçe daha güçlü ve mutlu olduklarını ifade eden işçiler, dayanışmanın daha da büyümesini istiyor. Birliktelik ruhunun işçiler arasında yüksek olduğu gözlemlenirken, bu birlikteliğin içeriye girdikten sonra daha güçlü devam edeceği vurgulanıyor.

'TOFAŞ VE MAKO BAŞARDI, BİZ DE BAŞARABİLİRİZ'

Bursa'da direnişte olan TOFAŞ ve Mako işçilerinin patronla görüşerek bir kısım taleplerini kabul ettirmelerini sevinçle karşılayan işçiler, Ford Otosan yönetiminin de kendileriyle masaya oturmasını ve taleplerini kabul etmesini istiyor. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün'e bir dilekçe ile ulaşarak resmi yoldan görüşme talep ettiklerini ifade eden işçiler, fabrika yönetiminin kendilerini kabul ederek taleplerinin karşılanmasını istiyorlar. "TOFAŞ ve Mako'da işçilerin kısmi de olsa kazanım elde ettikleri haberlerini alıyoruz. Bu haberler bizi mutlu ederken mücadelemizin gerekli olduğunun önemini de kavrıyoruz, o yüzden başarabileceğimize inanıyoruz" diyen işçiler, çok kararlı.

PTT ÖNÜNDE UZUN KUYRUK...

Eylemlerinin ilk gününden bu yana Türk Metal Sendikası'ndan istifalarına devam eden işçiler, bugün sabahın erken saatlerinde İzmit Merkez postahanen e-devlet şifrelerini alarak istifalarını sürdürdü. Postahane önünde uzun kuyruklar oluşturan işçiler, sendika dayanışma aidatı ödeyerek toplu sözleşme sürecinden yararlanmak istedikleri dilekçeleri de Ford Otosan insan kaynaklarına gönderdi.


ÖNCEKİ HABER

Maliye Bakanı, 3.3 milyarlık makam araçları için 'çerez parası' dedi

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa