23 Mayıs 2015 11:34

HDP Genel Merkezine saldıranların 11 yıla kadar hapsi isteniyor

HDP Genel Merkezi'ne yönelik silahlı saldırı nedeniyle başlatılan soruşturma tamamlandı ve savcılık, iki şüpheli hakkında, 'Siyasi Hakların Kullanmasını Engellemeye Teşebbüs, Halk Arasında Korku ve Panik Yaratmak Amacıyla Tehdit' suçlamalarıyla 5 yıldan 11 yıla kadar hapis cezası istedi.

Paylaş

HDP Genel Merkezine 18 Nisan'da silahlı saldırı düzenlenmesi üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu Savcısı Musa Yücel'in başlattığı soruşturma tamamlandı. Savcılık, şüpheliler Kenan Berkay Şipal ve Burak Karslı hakkındaki iddianamede, HDP mağdur; güvenlik görevlisi Ahmet Yavuz ve polis memuru Erdem Acar müşteki sıfatıyla yer aldı. İddianamede, Şipal ile Karslı'nın, olay günü saat 04.00 sıralarında HDP Genel Merkezi'ne geldikleri; Şipal'in yanında getirdiği av tüfeği ile binaya bir kez ateş ettikten sonra olay yerinden kaçtıkları anlatıldı.

MİLLİYETÇİLER TÜRK BAYRAĞINI DA HEDEF ALMIŞ
İddianamede, HDP'den herhangi bir yetkilinin olay nedeniyle şikayetçi olmadığı iddiasına yer verilerek, şöyle denildi: "Olay yeri inceleme ekiplerince HDP Genel Merkezi binasında yapılan incelemede binan önünde bulunan Türk Bayrağı ile parti bayrağında saçma isabetine benzer delikler mevcut olduğu, bayrakların arkasındaki duvarda da av tüfeği saçmalarına isabetine benzer izlerin mevcut olduğu tespit edilmiştir. Suçta kullanılan av tüfeğinin şüpheli Kenan Berkay Şipal'in yer göstermesi ile çalıştığı otoparkta bulunan kulübede ele geçirilmiştir."
İddianamede, eylemde kullanılan araçta şüphelilere ait biyolojik örneklerin tespit edildiği kaydedilerek, "Toplanan tüm deliller ile şüphelilerin beyanları birlikte değerlendirildiğinde, şüphelilerin silah kullanmak suretiyle HDP'nin siyasi faaliyetlerini engellemeye teşebbüs ettikleri ve halk arasındaki korku, kaygı ve panik yaratmayı amaçlayarak kamu barışını bozmaya çalıştıkları ve bu şekilde üzerlerine atılı bulunan suçları işledikleri anlaşılmıştır" denildi.

ÖRGÜT ÜYELİĞİ VE MALA ZARAR YOK
İddianamede, iki şüpheli hakkında "mala zarar verme" ve "silahlı terör örgütüne üye olma" suçlarından dolayı kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi. Ayrıca saldırgan 3. şahıs yönünde de "kimliği tespit edilemediği" gerekçesiyle dosyasının ayrılması benimsendi.
Polis memuru Erdem Nacar ifadesinde, şüphelilerden şikayetçi olduğunu belirterek, "HDP Genel Merkez binası önünde koruma görevi yaptığım sırada bir el silah sesi duyarak, kulübeden dışarı çıktım. Bir araç içerisinde 3 kişi gördüm. Aracın ön koltuğunda oturan kişinin bana siyah renkli bir tabanca doğrultarak dolduruş yapması üzerine bu araca doğru 5 kez ateş ettim" dedi.
İddianamede iki şüpheli için ayrı ayrı olarak, "Siyasi Hakların Kullanmasını Engellemeye Teşebbüs, Halk Arasında Korku ve Panik Yaratmak Amacıyla Tehdit" suçlarında 5 yıldan 11 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Şipal'in daha önce de DTP binasına molotof attığı için aldığı ceza nedeniyle "tekerrür hükümlerinin" uygulanması da talep edildi. (DİHA)

HDP Genel Merkezine silahlı saldırının detayları için tıklayın...

ÖNCEKİ HABER

'Vali, makam tuvaletini altınla kaplattı' iddiası

SONRAKİ HABER

Okula başlama yaşı 66 aydan 69 aya çıkarılıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa