22 Mayıs 2015 07:25

20 dilden şarkılarla savaş protestosu

Paylaş

Fazıl ERÜŞ
Van

Yaklaşık 30-35 yıllık bir geçmişi olan Anka Kültür Sanat Derneği (AKSM) tarafından Van’da ‘Dillerin Çığlığı’ adı altında 20 dilde konser verildi. Konseri yüzlerce kişi izlerken AKSM üyeleri 20 dilde seslendirdikleri şarkılarla sevgi, barış ve kardeşlik mesajı verdi. Koro Şefi Bayat: “Diller üzerinden savaş çıkaranlara karşı verdiğimiz konser, aslında bir protestodur” dedi. 

Van’da Anka Kültür Sanat Derneği tarafından (AKSM) 20 dilde şarkıların seslendirildiği “Dillerin Çığlığı Konseri” düzenlendi. Van Devlet Tiyatrosu Ertuğrul Günay Sahnesi’nde düzenlenen konseri yüzlerce kişi izledi. AKSM üyeleri 20 dilde seslendirdikleri şarkılarla izleyicilere güzel vakit geçirtti. AKSM üyeleri 20 dilde seslendirdikleri şarkılarla barış ve kardeşlik mesajı verirken konser sonrası açıklama yapan AKSM Başkanı ve Koro Şefi Necdet Bayat, 20 dilde seslendirdikleri şarkılarla dünyaya ve ülkeye barış, kardeşlik ve sevgi mesajı vermeyi amaçladıklarını söyledi. Diller üzerinden savaş çıkaranlara karşı verdikleri konserin, aslında bir protesto olduğuna dikkat çeken Bayat,”Orta Doğu’da kültürler binlerce yıl barış ve kardeşlik içinde yaşadı. Bunu bizde yaşatabiliriz” dedi. Ayrıca Bayat, koroda Arap, Ermeni, Kürt, Türk, Azeri, Gürcü, Afgan ve İranlı vatandaşların da olduğunu ifade etti.

35 kişilik koronun Kürtçe, Türkçe, Zazaca, Arapça, Azerice, İbranice, Lazca, Soranice, Ermenice, Süryanice, Çerkezce, Beloci, Kelvori, Şimali, Cinobi, Rusça ve Farsça’nın da aralarında bulunduğu 20 dilde şarkılar seslendirdiğini belirten Bayat, önümüzdeki yıl projeye farklı diller ekleyeceklerini ve tüm dünyaya her dilden barış mesajı vermeyi istediklerini belirtti. 

KORODA ANNE ADAYLARI DA VARDI

Konsere “iki canlı” çıkmanın farklı bir heyecan yaşattığını belirten Özgökçe, şu ifadeleri kullandı; 2 yıldır sürekli sahneye çıkıp şarkılar söylüyoruz. İzleyiciler arasında doktorumuz oturduğu için çok rahattık. Ben söyledikçe içimdeki bebek tekmeler atarak oynuyordu. Bizimle beraber söyledi, bizimle beraber oynadı. Şarkılara eşlik etti, güldü, hüzünlendi. Anlatılamaz bir duyguydu. Salonu dolduran bütün izleyicilere teşekkür ederim.

KARNINDAKİ BEBEK İLE HAZIRLANDI 

Koroda yer alan bir diğer anne adayı Öter ise şunları kaydetti: Yaklaşık 7 aydır karnımdaki bebeğimle bu konsere hazırlanıyoruz. Neredeyse bütün şarkıları o da ezberledi. Bu nedenle doğumdan sonra çok zorluk çekeceğime inanmıyorum. Bebeğim ağladığında bu şarkıları ona dinletip uyutacağım.
Gazetemize açıklamalarda bulunan izleyiciler ise konseri beğendiklerini ve bu tür konserlerin sayısının artmasını istediklerini söyledi. 

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Eva Yerbabuena bugün İş Sanat’ta

SONRAKİ HABER

Konya merkezli 'paralel yapı' operasyonu

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...