22 Mayıs 2015 04:58

Adana seçimleri çekişmeli olacak

Adana’da AKP, CHP, MHP ve HDP’nin iddialı olduğu bir yer. Dört partinin de bir gücü, etkisi ve önemli oy potansiyeli var. Adana’da 2011 seçimlerinde kıyasıya bir mücadele yaşanmıştı.

Paylaş

Halil İMREK

Ay ve güneş herkesin lambasıdır,
hava herkesin havasıdır,
su herkesin suyudur.
Ekmek neden herkesin ekmeği değildir?

Şeyh Bedrettin

Adana dünyanın sayılı verimli ovalarında birine sahip. 120 kilometre uzunlukta ve 100 kilometrelik verimlikte olan bir ova. Seyhan, Ceyhan nehirlerinin aktığı bu ovada güneşin, toprağın ve suyun bol olduğu bir kent. Sadece tarımın katma değerini düşünsek Adanalıların hiçbir şekilde işsiz kalmaması gerekir.
Adana on yıl öncesine kadar sanayi kenti olarak anılıyordu. 10 sene öncesine kadar ekonomik hacmi Adananın gerisinde olan Gaziantep, Bursa ve Antalya gibi iller TÜİK verilerine göre Adana’nın önüne geçti.
Adana bugün sanayisi çökertilen, işsizlikte şampiyon olan ve kumarhane merkezi söylentileriyle gündeme gelen bir il. Adeta bir fabrika çöplüğüne dönüştürüldü. ÇUKOBİRLİK, Sümerbank, Aksantaş, TEKEL (Sigara Fabrikası, Tütün Yaprak İşletmeleri), Et Balık Kurumu, SEK, birer birer kapatıldı. Sonuç ortada: Adana, işsizlikte Türkiye birincisi oldu. Geçim ile seçim derdi ne kadar bir olacak. İşçi ve emekçiler gittikleri seçim sandıklarında aynı zamanda geleceklerini oyladıklarını ne kadar bilince çıkaracaklar. İşte bütün bunları az zamanın kaldığı 7 Haziran 2015 genel seçimlerinin sonuçlarıyla göreceğiz. Gözler seçim sonuçlarına çevrildi. Seçimin çekişmeli geçeceği Adana’da sandık sonuçlarının nasıl olacağı merak konusu.

ADANA’DA DÖRT PARTİNİN DURUMU…

Adana ili; AKP, CHP, MHP ve HDP’nin iddialı olduğu bir yer. Dört partinin de bir gücü, etkisi ve önemli oy potansiyeli var. Adana’da 2011 seçimlerinde kıyasıya bir mücadele yaşanmıştı. AKP 37.45 oy oranıyla en çok oy alan parti olmuştu. Bu rakamı 30.81 oy oranı ile Cumhuriyet Halk Partisi takip etmiş ve MHP, bu iki partinin ardından 20.36’lık oy oranıyla 3. parti olmuştu. AKP 6, CHP 4, MHP 3, o dönem Bağımsız Aday Murat Bozlak’la giren emek demokrasi ve barış güçleri (HDP) yüzde 7.69 oy oranıyla 1 milletvekili çıkarmıştı.

AKP ZAYIFLIYOR

Ülke genelinde olduğu gibi AKP Adana’da oy kaybı yaşayacak. En az iki milletvekili kaybedecek, bu üçe de çıkabilir. AKP’ye geçmişte oy verenler de artık AKP’nin zayıfladığını ve ülke sorunlarına çözüm olamadığının farkında. Herkes AKP’deki gerileme ve çözülmeyi derinden hissetmeye başladı. AKP oylarındaki çözülmenin ne kadar olacağını seçim sonuçlarıyla göreceğiz. AKP 2011 genel seçimlerinde 439 bin 852 oy ve yüzde 37.48 oy oranıyla 6 milletvekili çıkarmıştı. 2014 yerel seçimlerinde ise 390 bin 301 oy ve yüzde 32.00 oy oranına gerilemişti. Bu gerileme istikrarlı bir şekilde devam edecek. Ancak yine de iktidar olması, devlet imkanlarını sonuna kadar kullanmasının yarattığı bir hegemonyadan da bahsedebiliriz. Adana’da kamu binalarına AKP pankartları asılması, kamu hastanesinde çalışan taşeron işçilerin işveren tarafından AKP mitingine katılmaya zorlanması gibi hukuksuzluklarla AKP’nin oyundaki çözülme durdurulmaya çalışılıyor.

MHP BELEDİYE İMKANLARINI KULLANIYOR

MHP, Adana’da yerelde iktidar olması nedeniyle düne göre daha fazla görünüyor. Büyükşehir belediyesinin imkanlarını kullanıyor. Daha önce Aytaç Durak ile Büyükşehir’i almıştı. Hem bir süre sonra AKP operasyonu ile belediye başkanlığı el değiştirmiş hem de Aytaç Durak, militan bir MHP başkanlığı yapmamıştı. Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, ile MHP kendi etrafında bir kesimi topluyor. Seçimlerde bu kendisi için bir avantaj. Büyükşehir belediyesi üzerinden işe işçi alıyor. Taşeron işçilerin bir iş tanımlarının olmaması ve iş güvenceleri bulunmamaları ve MHP üzerinden işe alınmaları onları siyasal denetime daha açık hale getiriyor. Belediyeye alınan işçiler aynı zamanda belediye başkanın ayak işlerini ve başkanın partisinin seçim çalışmalarını da yapmak zorunda kalıyor. Ancak buna rağmen MHP 2014 yerel seçimlerinden aldığı oyun altında kalacak. 2011 genel seçimlerine göre oyunu artıracak görünüyor. AKP’nin kaybedeceği milletvekillerinden birini MHP kapmaya çalışacak.

CHP ÖN SEÇİMLE İÇ TARTIŞMALARA SON VERDİ

Adana’da özellikle yerel seçimlerde 100 bine varan oyu MHP’ye giden ve Büyükşehir Belediyeyi MHP’ye kazandıran CHP önemli oranda dağılmıştı. Ancak gerek Seyhan Belediyesini yeni almış olması ve Çukurova Belediyesini elinde tutması ve yaptığı ön seçimle kendisini toparladı. Özellikle aday adaylarının ön seçime hazırlığı CHP’nin seçim atmosferine erken girmesine ve tabanı canlı tutmasına yol açtı. Ön seçimle CHP iç tartışmalarını azaltmış oldu. Her zaman iç tartışmalara seçim çalışması boyunca sürerdi.  HDP’nin CHP tabanındaki etkisi ve Alevilerin düne göre daha örgütlü oluşu CHP’deki ön seçime de yansıdı. Adana’daki Aleviler yerel imkanlar üzerinden birleşik bir oy kullanma tutumuna gittiler. Arap, Kürt, Türk Alevi kesimleri ittifak halinde davranmış olacak ki ilk sıralar Alevilerin ön seçimde çıkması ile sonuçlandı.  Ön seçimde çıkan adayların Alevilerle sınırlı olmasını CHP merkezi kontenjanla dengeleme yoluna gitti. Tüm bu gelişmeler ve ekonomik, sosyal talepleri öne sürmesi CHP’de bir oy artışına yol açacak. Bu durum milletvekili sayısını beşe çıkarmaya yetecek mi? yoksa geçen dönem gibi dörtte mi kalacak?

HDP’YE CİDDİ BİR İLGİ VE YÖNELİM VAR

HDP’ye düne göre ciddi bir ilgi ve yönelim var. Özellikle HDP çizgisinin Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş tarafından yeteneklice temsil edilmesinin yarattığı olumlu bir hava var. HDP merkezinden doğru başlayan havanın ülke çapına doğru hareketi bir HDP rüzgarı yaratmış görünüyor. Bu ilgi Adana mitingine de yansıdı. Ancak bu ilgi, bu olumlu hava ve Türk, Arap her kesimden halkın yüzünü HDP’ye çevirmiş olmasına yeterince cevap verildiği ve bunun iyi bir şekilde değerlendirildiğini söylemek zor. Daha önce açılamadığı Çukurova ilçesine (Kuzey Adana) bugün önemli oranda açılmış durumda. Gidemediği, gittiğinde Türk kesimlerinin tepkisi ile karşılaştığı Kozan, İmamoğlu gibi dış ilçelere artık gider durumda. Buralarda seçim büroları ve çalışmaları sürdürülüyor. Adana’nın Arap kesimleri tarafından bir ilgi var. Karataş ilçesinde seçim bürosu açılışı ve toplantılar oluyor. Akkapı, Hadırlı, Seyhan, Yamaçlı, Akdeniz, Güneşli Eskibey gibi Arap Alevilerinin yoğun yaşadığı mahallelerde HDP hatırı sayılır çalışmalar yapıyor.

HDP’YE OLAN İLGİ NE KADAR OYA YANSIR?

Adana’nın çeşitli yerlerde düzenlenen seçim büro açılışları ve toplantılarında halkla bir araya gelen HDP adaylar her yerde güler yüzle ve ilgiyle karşılanıyor. HDP, vatandaşın ekmeğini aşını, demokrasiyi, barışı ve kardeşliği dillendiriyor. Kadınlar, gençler, HDP bileşenleri, ittifak gücü EMEP ve HDP’ye ulaşan gönüllülerle hummalı bir çalışma içinde. HDP eski oy oranını önemli oranda artıracak.
AKP’nin oy kaybedeceği kesin bunun bir kısmı HDP lehine olacak. HDP sadece AKP’den de değil CHP seçmeninden de Alevi kesimlerden de hatta MHP’ye oy vermiş kesimlerden de oy alacak görünüyor.
2011 seçimlerinde bağımsız 90 bin 268 oy alınmıştı. Bu da yüzde7.69’lara denk geliyordu. 2014 cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş’a Adana’da 114 bin oy çıkmıştı ve bu da yüzde 10.66 yapıyordu. Adana’da ortalama 80 binle bir milletvekili çıkıyor. HDP’nin ikinci milletvekilliğini garanti etmesi için 40-50 bin oy artırması gerekiyor.
Ancak verilen destekler, gördüğü ilgi ne kadar bir oy patlaması yapacak bunu kestirmek zor. HDP il binasına yönelik yapılan bombalı saldırı da ters tepmiş durumda. Bu saldırıya tepki sonucu oy verenler de olacak.
Sonuç olarak, seçim günü sandık başına giden emekçilerin oy kullanma alışkanlığında ne oranda bir değişiklik olacak bunu hep beraber göreceğiz. Var olan ilgi HDP’nin Adana’da iki milletvekili çıkaracağını gösteriyor. HDP Adana il örgütünün hedefi ise 3 milletvekili.

ÖNCEKİ HABER

Saray’da ölen işçiyi görmemişler!

SONRAKİ HABER

Manisa'da işçiler geleceklerini tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa