22 Mayıs 2015 00:04

Erdoğan'dan Diyanet'e Mercedes!

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adıyaman Nissibi Köprüsü açılışında bahsettiği 'Diyanet İşleri Başkanı'na müjde'nin yeni bir zırhlı Mercedes olduğu açıklandı. Medyaya sızdırılan bilgi Erdoğan'ın katıldığı canlı yayında kendisi tarafından da doğrulandı. Demirtaş, Hayat TV canlı yayınında bu haberi yorumladı.

Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Adıyaman Nissibi Köprüsü açılışında bahsettiği 'Diyanet İşleri Başkanı'na müjde'nin yeni bir zırhlı Mercedes olduğu açıklandı. Medyaya sızdırılan bilgi Erdoğan'ın katıldığı canlı yayında kendisi tarafından da doğrulandı.

HDP'nin Diyanet'in 1 milyon liralık makam aracını gündeme getirmesi sonrası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez aracı iade edeceğini açıklamak zorunda kalmıştı. Erdoğan ise "Haberim olsaydı, iade etmesine müsade etmezdim" demişti.

DEMİRTAŞ'TAN YANIT

Erdoğan'ın Görmez'e 'Mercedes müjdesi'ne Selahattin Demirtaş da Hayat TV'de katıldığı canlı yayında yanıt verdi.

"Erdoğan'ın sürprizinin ne olduğuna dair bir tahminim yok. Herhalde Diyanet'i kaldırıp İnanç İşleri Başkanlığı kuracağım demeyecektir. Diyanet işlerinin başkanının yerinde olsam bir din adamının siyaset adamından süpriz bir karar alma, açılım yapma gibi bir şeyi olamaz. İslamiyet  binlerce yıldır büyük acılarla bugünlere geldi. Bütün peygamberlerin yaşamları örnektir. Hz. Muhammed de kendi yaşamıyla bunu anlattı, yaşayarak gösterdi.

Yaşamınız öylesine dine uygun olmalı ki insanlar inanan inanmayan gıptayla bakmalı. Sizin toplumunuz yoksulluk içinde yaşıyor. Taşeron işçilik var. İşsizlik var. Siz 1 trilyonluk arabaya binerken hiç üzülmeyeceksiniz. Peygamberin hayatına saygınız varsa illa onun gibi yaşasınlar demiyorum ama bu devletteki israfa haram deyin. Yarın sürpriz ne olursa olsun ben bir din adamıyım demen lazım, lüks içinde yaşamamam gerek demem lazım. Biz bunu anlatmaya çalışıyoruz beyefendi süpriz yapacakmış. Çiğ konuşmalar bunlar."

DİYANET'E ELEŞTİRİ

Demirtaş, programda Diyanet'e yönelik eleştirilerine dair de şunları söyledi:

Diyanet işleri başkanlığı başbakanlığa bağlı memur gibi görev yapan bir kurum. Kaymakamlıkta çalışan kimseden farkı yok. Din adamı devletten emir almamalı.  Din inanç merkezi devletten emir almaz. Başbakana rapor vermez. Kulu kölesi gibi talimatlar alamaz. Bu ülkede açlık yolsulluk var. Diyanetin bütçesini tartışmazsak orada her türlü kepazelik dönmeye devam eder. Sağlık Bakanlığının 1.5 milyon, Diyanet'in 5 milyon bütçesi var kimse denetlemiyor. Neden kutsal bu durum? Kutsal olan dindir Diyanet değil. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Tanıklar bombacının eşkâlini tespit edemedi

SONRAKİ HABER

Bildirici'den diğer RTÜK üyelerine: RTÜK, iktidarın kontrolünden uzak olmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa