21 Mayıs 2015 19:47

'Metal işçisi kazanırsa hepimiz kazanacağız'

Metal iş kolunda yayılarak devam eden direnişle dayanışma eylemleri devam ediyor. Adana’da demokratik kitle örgütleri 'Direnen metal işçilerinin yanındayız' diyerek İnönü parkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Paylaş

Metal iş kolunda yayılarak devam eden direnişle dayanışma eylemleri devam ediyor. Adana’da demokratik kitle örgütleri “Direnen metal işçilerinin yanındayız” diyerek İnönü parkında bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı okuyan KESK Şubeler Platformu Dönem Sözcüsü Tonguç Özkan, bu ülkenin işçilerinin sadece patron, siyasal iktidar kıskacında olmadığını belirterek “Metal işçileri sadece sırtlarından milyarlarca dolar kazanan metal patronlarına, onların sendikası MESS’e, hak arama yollarını tıkayan, grevleri “milli güvenlik, sağlık gibi sudan sebeplerle yasaklayan siyasi iktidara değil, işçinin hakkını hukukunu savunmak yerine patronların yanında saf tutan sendikaya karşı da ayağa kalkmıştır” dedi.

METAL İŞÇİLERİNİN TALEBİ MİLYONLARIN TALEBİDİR

Metal işçilerinin dalga dalga büyüyen direnişi karşısında paniğe kapılan patronların ve onların yandaşı sendikaların direnişin yasa dışı olduğunu iddia ettiğini ifade eden Özkan, bu söylemlerin işçileri bölmeye yönelik olduğunu belirterek “Oysa metal işçilerinin eylemi İLO ve AİHM kararlarına göre barışçıl toplu eylem ve iş bırakma hakkının yerine getirilmesidir” dedi. Metal işçilerinin taleplerinin kayıt dışılığa, taşeronluğa, güvencesizliğe, iş cinayetlerine itilen milyonlarca işçinin talepleri olduğunu dile getiren Özkan, “Metal işçilerinin kazanımı hepimizin kazanımı olacaktır” diyerek herkesi metal işçileri ile dayanışma içerisinde olmaya çağırdı. (Adana/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

TOFAŞ işçileri patronun teklifini reddetti

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa