21 Mayıs 2015 19:29

Van'da metal işçilerine destek eylemi

Van’da KESK Şubeler Platformu metal işçilerinin direnişinin 7. gününde destek eylemi yaptı. Eyleme KESK, DİSK Genel İş ve Emek Partisi (EMEP) üyeleri katıldı.

Paylaş

Van’da KESK Şubeler Platformu metal işçilerinin direnişinin 7. gününde destek eylemi yaptı. Eyleme KESK, DİSK Genel İş ve Emek Partisi (EMEP) üyeleri katıldı. 

KESK önünde toplanan emekçiler, “ Biji Berxwedana Karkeran”, “ Kar, Nan, Azadî”, “İşçi memur el ele genel greve”, “Metal İşçisi Direnişin Simgesi” sloganlarını atarak Feqiye Teyran Parkına kadar yürüdü. Yapılan eylemde emekçiler adına  basın açıklamasını okuyan KESK Dönem sözcüsü Cengiz Paycu  metal işçilerinin eyleminin MESS ve Türk Metal tarafından yasadışı ilan edilmesine tepki göstererek işçilerinin direnişin AİHM ve İLO sözleşmelerine göre haklı ve meşru eylemler olduğunu söyledi.

Paycu  “Hukuksuz olan, metal işçilerinin haklarının, sendikal özgürlüklerinin ihlal edilmesi, işçilerin temsilcilerini özgürce seçme haklarının engellenmesidir. Ne kadar engellenmeye çalışılırsa çalışılsın metal işçilerinin direnişi, hükümet güdümünde, hareket etmenin, patron yandaşlığının, rantın ve bürokrasinin kalesi haline gelmiş sözümona sendikaları aşmanın tek yolunun işçilerin örgütlü mücadelesi olduğunu ispatlayarak ilerlemeye devam etmektedir” dedi.

Metal işçilerinin direnişi şimdiden kazandığını ifade eden Paycu  toplu sözleşme sürecine doğru ilerleyen kamu emekçilerinin metal işçilerinin direnişinden gerekli dersi çıkardığını söyledi. Metal işçilerinin taleplerinin herkesin talebi  ve kazanılacak kazanımların da herkesin kazanımı olduğunu belirten Paycu tüm işçilerin ve emekçilerin görevinin metal işçileri ile dayanışmak olduğunu söyleyerek tüm işçi ve emekçileri metal işçilerinin direnişini sahiplenmeye ve destek çıkmaya çağırdı. (Van/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

OHA: Oflu Hocayı Aramak

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa