21 Mayıs 2015 17:27

Mehmet Aksoy: Mahkemeye çıksam da yine haram diyeceğim

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının hakkında dava açmaya hazırlandığı Mehmet Aksoy, yaşanan bu gelişmeyi bir ‘rövanş’ olarak değerlendirdi. Aksoy ‘Mahkemelere çıksam bile lafımdan dönmeyeceğim, yine haram para diyeceğim’ dedi.

Paylaş

Ezgi GÖRGÜ
İstanbul

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının hakkında dava açmaya hazırlandığı Mehmet Aksoy, yaşanan bu gelişmeyi bir ‘rövanş’ olarak değerlendirdi. Aksoy ‘Mahkemelere çıksam bile lafımdan dönmeyeceğim, yine haram para diyeceğim’ dedi.

İnsanlık Anıtı heykeli ile Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı sırasında ‘ucube’ demesine maruz kalan Heykeltıraş Mehmet Aksoy’a Cumhurbaşkanına hakaret ettiği gerekçesiyle dava açılmak isteniyor. Mehmet Aksoy hakkında soruşturma yürüten İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Adalet Bakanlığından, Aksoy hakkında yargılama izni istediği ortaya çıktı.

Başsavcılık tarafından Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğüne gönderilen yazıda, Aksoy’un “Haram parayı heykele yatırmam” sözleri ile Cumhurbaşkanının kazancını gayrimeşru yollardan elde ettiğinin ima edildiği öne sürülerek Aksoy’un eyleminin Cumhurbaşkanına hakaret suçu kapsamında değerlendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Konuyla ilgili Heykeltıraş Mehmet Aksoy, gazetemize şunları söyledi. ‘Ben de şaşkınlık içerisindeyim. Benim ahlak anlayışım, etik değerlerim var. Benim için haram para meselesi açık bir şeydir. Haram para havadan gelen paradır. Ben bunu kendi işime, kutsalım addettiğim taşıma yatırmam dedim” .

Yargılama izni isteğine dair bir rövanş havası sezdiğini söyleyen Sanatçı Aksoy, ‘Davayı kazandım ya rövanşını almak istiyorlar sanki’ dedi. ‘En yüksek mahkemeye çıksam bile ben gene paraya haram diyeceğim’ diyerek yapılanlara karşı ‘Ben mahkemeye çıkınca lafımdan dönmeyeceğim, gene haram para diyeceğim’ dedi.

‘Şimdi şöyle bir şey var; bir alınganlık var. Ben haram deyince beni kastetti sanıyor Cumhurbaşkanımız, ne kadar kötü bir şey. Para kimden gelirse gelsin, taş benim için en temiz şeydir, ben bu sebeple tazminattan aldığım bu parayı yatırmam taşa. Taş benim için başka bir şey.’ diyen Mehmet Aksoy, taşın kendisi için önemli olduğunu ve emekle, alın teriyle kazanılmayan her parayı taşa yatırmayacağını söyledi.

Aksoy yaşadığı bu durumu, Abdülhamit’in burnunun büyüklüğünden dolayı alınganlık göstererek burun kelimesini yasaklamasına benzetti. ‘Abdülhamit, burun denildiği zaman kendisi alınıyormuş, o da bu kelimeyi yasaklamış, bu durum da buna benziyor.’ dedi. Önemli olanın mahkemeyi kazanmış olmam diyen Aksoy, ‘Bu para gerçekten tazminat parası, daha çok manevi yanı var, mahkemeyi kazanmış olmam benim için önemli’ dedi. Aksoy davanın açılması halinde yargının bağımlı olacağını düşünerek adil bir yargılama yapılmayacağına inandığını sözlerine ekledi.

ÖNCEKİ HABER

Aşk vizesi

SONRAKİ HABER

Denizli’de yargı reformu paneli yapılacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa