21 Mayıs 2015 15:50

Hürriyet gazetesine suç duyurusu!

Paylaş

Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin idam kararını “Yüzde 52 oy aldı, idam kararı verildi” başlığı ile haberleştiren Hürriyet hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığına başvuran Avukat Rahmi Kurt gazete ve Hurriyet.com.tr yöneticilerinin “Halkı ırk, din, dil ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği”, “Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı eyleme teşvik ettiği”, “Suçu ve suçluyu övdüğü” ve “Terör örgütü propagandası yaptığı” iddiasında bulundu. Bianet’in haberine göre dilekçede “‘Seçilmiş Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, mevcut hükümete diş bilemeye, aba altından sopa göstermeye başlanmıştır” iddiasında bulunuldu. 

RAHMİ KURT’UN SUÇ DUYURULARI

Avukat Rahmi Kurt çeşitli gerekçelerle çok sayıda tanınmış kişi hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla biliniyor. Kurt daha önce “Halkı ırk, din, dil ayrımı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik etme”, “Halkı Türkiye Cumhuriyeti Hükümetine karşı silahlı eyleme teşvik etme”, “Suçu ve suçluyu övme”, “Terör örgütü propagandası yapma”, “Ölen kişinin hatırasına hakaret” ve “Anayasal düzeni yıkmaya çalışma”  iddialarıyla , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Milletvekili Hüseyin Aygün, HDP Milletvekili Levent Tüzel ve Bağımsız Milletvekili Hakan Şükür, Gazeteciler Nazlı Ilıcak, Mirgün Cabas, Nedim Şener hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Kurt ayrıca eski AKP’li Vekiller İdris Naim Şahin  ve İdris Bal hakkında da suç ve suçluyu övme iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. 

TGC: BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE YENİ DARBE

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu (TGC) yaptığı açıklamada, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin hakkında Cumhurbaşkanının avukatlarınca yapılan tutuklanma talebini basın özgürlüğüne yeni bir darbe olarak niteledi. 

TGC Yönetim Kurulunun açıklamasında şu görüşler yer aldı:

“Gazeteciliği terörizmle bağdaştıran ve her eleştiriyi darbecilik olarak tanımlayan iktidar son olarak niyet okumaya karar vermiştir. Hürriyet gazetesinde yayımlanan Mısır Eski Devlet Başkanı Mursi hakkındaki idam kararıyla ilgili bir haberin veriliş biçiminin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tehdit diye algılanması son yıllarda iktidarın alışılmış ‘medyayı sindirme’ pratiği haline gelmiştir. Daha önce de birçok kez vurguladığımız gibi, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünden, çok seslilikten ne anlaşılması gerektiği konusunda toplumsal bir uzlaşıya acil ihtiyaç vardır. Bu alandaki hakların kullanılmasının siyasiler ve iktidarlar, hatta yargı organları tarafından nasıl anlaşılması gerektiği artık netleşmelidir.

Bir başka açıdan da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarında açıkça belirtildiği gibi basın özgürlüğü, devlet ve toplumun bir bölümünün aleyhinde olan çarpıcı, şok edici, rahatsız edici haberler için de geçerlidir. Özellikle basın söz konusu olduğunda bu ilkelerin özel bir önem kazanacağı açıktır.
Aksi halde Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen gazetelerinden birinin Genel Yayın Yönetmeni olan Sedat Ergin’in tutuklanma istemi ve bu istemin kabul görmesi ülkede basın özgürlüğünün sonuna gelindiği anlamını taşıyacaktır.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak basın üzerinden toplumu kutuplaştıran ve geren baskıcı uygulamalardan bir fayda sağlanamayacağını düşünüyor, halkın barış ve huzur içinde yaşaması için tüm siyasetçilerin sorumlu davranması gerektiğini hatırlatıyoruz.” (MEDYA SERVİSİ)

TGS: ERDOĞAN’IN İSTEĞİYLE YAPILAN BU SUÇ DUYURUSU, BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE VURULAN BİR DARBEDİR

Türkiye Gazeteciler Sendikası da yaptığı açıklamayla Hürriyet hakkındaki suç duyurusuna tepki gösterdi. Yazılı bir açıklama yapan TGS, ‘Artık havadan nem kapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın isteğiyle yapılan bu suç duyurusu, basın özgürlüğüne vurulan bir darbedir’ dedi. Türkiye’de yıllardır basın özgürlüğünün olmadığını söylediklerini ifade eden TGS, ‘Ancak medyaya yönelik siyasi iktidarın tutumu artık paranoyaklık boyutuna varmış durumdadır’ sözlerini kullandı. Hürriyet gazetesi yöneticileri hakkında yapılan suç duyurusunun geri çekilmesi gerektiğini kaydeden TGS, “Türkiye Gazeteciler Sendikası olarak haklarında suç duyurusunda bulunulan gazetecilerin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” dedi. (MEDYA SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Kaymakam çözüm süreci tehdidiyle AKP'ye oy mu istiyor?

SONRAKİ HABER

Eskişehirli kadınlar: Yaşamak ve yaşatmak için sessiz kalmayacağız

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa