21 Mayıs 2015 15:32

'Yüzleşmek yeni soykırımları önler'

Paylaş

Çerkes Soykırımı'na ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan HDP İzmir Eşbaşkanı Cavit Ugur, Çerkes Soykırımı'nın üzerinden 151 yıl geçmiş olmasına rağmen acılarının halen devam ettiğini dile getirerek, "Tarihle yüzleşmek yeni soykırımların olmaması açısından büyük önem taşımaktadır" dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İzmir İl Örgütü, 21 Mayıs 1864 tarihinde yapılan Çerkes Soykırımı'na ilişkin il binasında basın toplantısı düzenledi. HDP il yöneticilerinin yanı sıra HDP'nin İzmir'deki Çerkes Milletvekili Adayı Ülkü Yalçınkaya'nın da katıldığı toplantıda konuşan HDP İl Eşbaşkanı Cavit Uğur, Çerkes Soykırımı'nın üzerinden 151 yıl geçmiş olmasına rağmen acılarının halen devam ettiğini söyledi. Açıların bir nebze de olsa azalması için hakikatle yüzleşmek gerektiğine vurgu yapan Uğur, "Başta Kürt sorunu olmak üzere bütün sorunların en önemli çözümü hakikatlerle yüzleşmektir. Çerkes Soykırımı ile de yüzleşilmesi coğrafyamızda yaşayan bütün halklar için önemlidir. Bu açıdan ülkemizde çok sayıda Çerkes yurttaşımızın bu mücadelesi önemlidir. Tarihle yüzleşmek yeni soykırımların olmaması açısından büyük önem taşımaktadır" diye konuştu.

Ardından konuşan HDP'nin adayı Yalçınkaya ise Çerkes Soykırımı'nda 1.5 milyon insanın sürgünle karşı karşıya bırakıldığını belirterek, Çerkes halkının Avrupa tarihinin en büyük soykırımını yaşadığını söyledi. Tarih boyunca Çerkes halkının etnik bir güç olmasının önüne geçilmeye çalışıldığını kaydeden Yalçınkaya, "Dillerimiz yasaklanmış baskı altına alınmıştır. Bu nedenle bizler HDP'nin içerisinde bulunan Çerkesler olarak bu politikaların son bulmasını ve öncelikle anadilde eğitim hakkımızın geri verilmesini istiyoruz. Halkların kardeşliğini tesis etmek için herkesi bu mücadeleye çağırıyoruz" diye konuştu. (DİHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hasta tutuklular ölüme terk edildi

SONRAKİ HABER

Sandıklar halka emanet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...