08 Ağustos 2011 01:58

Nijeryalılar varlık içinde yokluk çekiyor

AFRİKA’nın en büyük petrol üreticisi Nijerya’da halk gaz yağı için günlerce sırada bekliyor. Rafinerilerin tam kapasite hizmet veremediği ülkede, ocaktan beri rafine ürünlerde kıtlık yaşandığı bildirildi. Yemek pişirmek için gaz yağı bulamayan halkın büyük kısmının çıra kullanmaya başladığı g&o

Nijeryalılar varlık içinde yokluk çekiyor

Paylaş

AFRİKA’nın en büyük petrol üreticisi Nijerya’da halk gaz yağı için günlerce sırada bekliyor. Rafinerilerin tam kapasite hizmet veremediği ülkede, ocaktan beri rafine ürünlerde kıtlık yaşandığı bildirildi. Yemek pişirmek için gaz yağı bulamayan halkın büyük kısmının çıra kullanmaya başladığı gözleniyor.

Başkent Lagos’ta yemek pişirmek için ihtiyaç duyduğu gaz yağı için bütün gün sıra bekleyen Nelson Ilemchi’nin “Bolluk içinde kıtlık yaşıyoruz. Kendi ürettiğimiz petrolden yararlanamıyoruz” sözleri, Nijerya genelindeki sıkıntıyı gözler önüne seriyor.

Bölgeden gelen haberlere göre, yemek pişirmek için gaz yağı kullanan fakir halk sabah 04:00’ten gece geç saatlere kadar benzin istasyonlarında sıra beklemesine rağmen gaz yağı bulamıyor. Tek pompa yaklaşık 500 kişiye hizmet veriyor. Ayrıca bu günlerde gaz yağı karaborsaya düşmüş durumda. Dünyanın 6. büyük petrol üreticisi olan Nijerya, OPEC’in istatistiklerine göre 2010’da günde 2.464 milyon varil ham petrol ihraç etti.

Öte yandan dev petrol üreticisi rafinerilerini çalıştıramadığından gaz yağı, benzin, mazot gibi rafine ürünleri ithal ediyor. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nın verilerine göre Nijerya, 2011 Ocak-Mart döneminde petrol ithalatına 1.34 milyar dolar ödemiş. Günlük 8 milyon litre gaz yağına ihtiyaç duyulan Nijerya’da, litresi 50 Naira (56 kuruş) olan gaz yağı, karaborsada 300 Naira’dan (3.38 lira) satılıyor. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Suriye’de tanklar Deir Er Zor’a da girdi

SONRAKİ HABER

Burkina Faso'da hükümet istifa etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa