21 Mayıs 2015 15:09

HDP: Asimilasyon Çerkeslerin peşini bırakmıyor

Paylaş

HDP, asimilasyoncu politikaların Çerkeslerin peşini bırakmadığını, Çerkes halkının Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde de bir kültürel soykırımla yüz yüze kaldığını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), 151 yıl önce Rusya tarafından yurtlarından sürülen Çerkes halkına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada "1864 yılında Çarlık Rusyası'nın Kafkasya'yı işgalinden sonra aldığı 'etnik temizlik' kararı ile 1.500.000 civarında Çerkes Osmanlı topraklarına gönderilmiştir. Sürgünlerin yaklaşık üçte biri, yollarda ve yerleştirildikleri bölgelerde hayatlarını kaybetmiş, Osmanlı topraklarına ulaşabilenler geniş Osmanlı coğrafyasına dağılmıştır" hatırlatmasında bulunularak asimilasyoncu politikaların Çerkeslerin peşini bırakmadığını Çerkes halkının Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde de bir kültürel soykırımla yüz yüze kaldı."

Açıklamada, Çerkeslerin dil, kimlik, kültür ve anadilde eğitim haklarından mahrum bırakıldığı, inkar ve asimilasyondan en fazla etkilenen halklardan biri olduğunun altı çizilerek, "Sürgün ve soykırımın 151. yılında, Çerkes halkının uluslararası platformda ve Türkiye diasporasında dile getirdiği taleplerin artık karşılık bulması gerekmektedir" denildi. 

HDP'NİN TALEPLERİ

Çerkezlerin taleplerinin kendi talepleri olduğuna değinilen açıklamada, şu talepler sıralandı:

* Rusya Federasyonu Çerkeslerden özür dilemeli, Çerkes halkına yaşadıkları ülkelerin vatandaşlığını da içeren çifte vatandaşlık hakkını vermeli, Çerkes halkının tarihsel anayurduna dönebilmesi için yasal zemini sağlamalıdır.

* Türkiye'deki diğer halklar gibi, Çerkesler'e yönelik inkar ve asimilasyon politikalarına son verilmeli, toplumsal barışın inşası için Türkiye'de yaşayan tüm farklı kimliklerle beraber Çerkeslerin de dillerini, kültürlerini, kimliklerini yaşayabilme ve yaşatabilmesi adına tüm hakları tanınmalı, var olan yasal engeller kaldırılmalıdır.

* Çerkes halkının dili resmi düzeyde tanınmalıdır.

* Başta anadilinde eğitim hakları olmak üzere kültürel hakları tanınmalıdır.

* Mevcut kültürel değerlerin, bilgi ve belgelerin gelecek nesillere aktarılabilmesi, korunabilmesi için gerekli çalışmalar yapılmalı, ilgili bakanlıklarca bütçe ayrılmalıdır.

* Değiştirilmiş olan yer isimleri iade edilmelidir.

* Okul kitaplarındaki Çerkes halkı ile ilgili ayrımcı ve ırkçı ifadeler temizlenmelidir.

Taleplere dikkat çekilen açıklamada, son olarak şu ifadelere yer verildi: "Çerkes halkının kendi renkleri, kimlikleri, kültürleri ve dilleri ile Anadolu'ya ve dünyaya kattıkları renkleri koruma iradeleri, diğer halklarla kardeşçe demokratik bir toplum içerisinde bir arada yaşama arzularına ve var oluş mücadelelerinde daima yanında olacağız." (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Sendika ve meslek örgütleri: Cumhurbaşkanı seçim güvenliğini tehdit ediyor

SONRAKİ HABER

Davutoğlu'dan HDP binalarına saldırıyla ilgili açıklama

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...