21 Mayıs 2015 14:37

Öğrencinin kafası ile tahta silen müdüre işlem yok öğrenciye baskı var

Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Öğrencisinin kafasını tahtaya sürterek yazıları silen müdür hakkında bakanlık tarafından henüz bir işlem yapılmadı. Olaya ilişkin görüntüler yankı uyandırırken, mağdur olan öğrenciye baskı uygulandığı iddiaları da gündemde.

Mamak’ta bulunan Ali Şir Nevai Ortaokulu Müdürü Süleyman Yiğit’in öğrencisinin kafasıyla tahta silmesi büyük tepki topladı. Bir öğrenci tarafından gizlice çekilen görüntüler, Hayat Televizyonu’nun ardından birçok televizyonda yayınlandı. Olayın duyulmasından sonra dün sabah saatleri itibariyle gazeteciler okul önüne gitti. Ancak müdür Süleyman Yiğit, olayın duyulmasının ardından okula gelmedi. Okul Müdür Yardımcısı Mehmet Akın’ın mağdur öğrenciyi odasına çağırarak baskı uyguladığı da iddia ediliyor. Görüntülerdeki olaya ilişkin sorularımızı yanıtsız bırakan Akın, kendisinin ise öğrenciye baskı yapmadığını ifade etti. 

Konuyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığından ise herhangi bir açıklama gelmedi. İl ve ilçe milli eğitim müdürlüklerini defalarca aramamıza karşın, yetkili bir kişi olmadığı ifade edildi. 

‘GÖREVDEN ALINMALI’

Eğitim Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, “Bu okul müdürünün çirkin tutumu öğretmen ve öğrenci arasındaki diyalogun geldiği noktayı gösteriyor. Bu sadece müdürün davranışıyla değil, onun siyasal yaklaşımıyla la ilgili bir durum. Aynı müdür göreve geldiğinde okulun birçok ihtiyacı olmasına rağmen kadın ve erkekler için iki mescit açmıştı. Bu geri kafaya sahip insanlar öğretmenlik yapmamalı ve Milli Eğitim Bakanlığı derhal soruşturma başlatmalı. Hem idari, hem de adli soruşturmanın açılmasını istiyoruz. Biz de sendika olarak okulun bulunduğu yerdeki şubemiz aracılığıyla savcılığa şikayette bulunacağız” dedi.

MÜDÜRÜN İCRAATLARI

“Ben sana burayı sil demedim mi? Niye silmedin?” diyerek öğrencisinin kulağını çekerek tüm sınıfın gözü önünde öğrencinin kafasıyla tahtadaki yazıları silen Yiğit daha önce Keçiören’de bir imam hatip liselinde Baş Müdür Yardımcılığı yapmıştı. Yiğit yapılan son atamalarla Ali Şir Nevai Ortaokulunda görevlendirildi. Yiğit’in ilk icraatı ise iki sokak ötesinde cami bulunan okula iki mescit birden yaptırmak oldu. Laboratuvarı, spor salonu bulunmayan, kütüphanesi kapalı tutulan okula iki mescit birden açılmasına eğitimciler, veliler tepki göstermişti. Yiğit’in dikkat çeken icraatlarından biri de spor ve bilgi yarışmalarında ödül alan çocuklara Diyanet Vakfı tarafından basılan Peygamber’in Hayatı kitaplarını hediye etmesiydi. (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Konya'da inşaattan düşen işçi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Sayıştay'dan rakamlara dair açıklama: 2018 raporu henüz tamamlanmadı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa