21 Mayıs 2015 10:21

Suları akmayan yurt öğrencileri yol kapattı

Paylaş

Mehmet Akif Ersoy Erkek Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrenciler, yurtta sürekli sularının kesilmesine yol kapatarak tepki gösterdi. Eylem sırasında etraflarının TOMA ve zırhlı araçlarla çevrilmesine tepki gösteren öğrencilerden biri, "Yurdun suyu yok diyoruz, siz TOMA ile su getiriyorsunuz" dedi.

Diyarbakır'da, Kredi Yurtlar Kurumu'na (KYK) bağlı Mehmet Akif Ersoy Erkek Öğrenci Yurdu'nda kalan Dicle Üniversitesi öğrencileri, yurtta sürekli sularının kesilmesi üzerine yol kapatarak eylem yaptı. Gece saatlerinde Fırat Bulvarı'nda bulunan kavşağı trafiğe kapatarak, oturma eylemi yapan öğrenciler, "Yönetim istifa", "Öğrenciler burada yönetim nerede" sloganları attı. Yaklaşık 500 öğrencinin katıldığı eylemde, öğrencilerin etrafı 3 TOMA ve çok sayıda zırhlı araçla çevrilirken, yurt müdürünün eylem alanına gelmesi istendi. 

Eylem sırasında öğrencilerden birinin polislere dönerek, "Yurdun suyu yok diyoruz, siz TOMA ile su getiriyorsunuz" demesi de dikkat çekti. Öğrencilerin yurt müdürünün gelmemesi halinde eylemlerine son vermeyeceklerini belirtmesi üzerine yaklaşık bir saat yurt müdürü öğrencilerin yanına geldi.

Yaşanan tartışmanın ardından öğrenciler, müdür ile birlikte yurdun bulunduğu siteye geçti. Yurt içinde tartışma sürerken, polislerin de kameraları ile birlikte yurt alanına giriş yapması öğrenciler tarafından tepkiyle karşılandı. Öğrenciler, çok sık yaşanan su kesintisi, asansörün çalışmaması, sıcak suyun akmaması gibi birçok sorunla karşılaştıklarını belirtirken, yurt müdürü ise suların akmamasını Diyarbakır Su Kanalizasyon İşleri Müdürlüğü'ne (DİSKİ) bağladı. Müdüre tepki gösteren öğrenciler, DİSKİ ile görüşme gerçekleştirdiklerini ve sorunun DİSKİ'den kaynaklanmadığını aktardı. 

Uzun süren tartışmaya son veren öğrenciler, yurt müdürüne mevcut sorunların giderilmesine dönük bir gün içinde herhangi bir çözümün geliştirilmemesi halinde protestolarına devam edeceklerini belirterek, eylemlerine son verdi. (DİHA)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

#demirtasHAYATTVde

SONRAKİ HABER

'Daha önce Türkçe bilmiyorduk şimdi dilimizi bilmiyoruz'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...