20 Mayıs 2015 23:12

Küçük Prens Lazca’ya çevrildi

Küçük Prens, 2007 yılında UNESCO tarafından unutulmaya yüz tutmuş diller kategorisinde Dünya Kültür Mirası sayılan Lazca diline çevrildi.

Paylaş

Küçük Prens, 2007 yılında UNESCO tarafından unutulmaya yüz tutmuş diller kategorisinde Dünya Kültür Mirası sayılan Lazca diline çevrildi.

Kitabı Lazca’ya çeviren Melek Özlem Durmaz “Günümüze değin yapılan çalışmaların ışığı Küçük Prens’in çevirisine de katkıda bulundu elbette. İşte bu yüzden öncelikle Lazca’nın gelecek nesillere aktarılması için emek veren ve bizlerde bu bilinci oluşturan herkese teşekkür etmek istiyorum” diyor. Melek Özlem Durmaz, Küçük Prens Sergi haftasında kapsamında 23 Mayıs’ta gerçekleştirilecek söyleşiye konuk olarak katılacak.

LAZCA KÜÇÜK PRENS DE SERGİDE

Antoine de Saint Exupery’nin “Küçük Prens” romanının Türkiye’deki koleksiyonerleri, Tayfa Kitap Kafe’de kolektif sergi açıyor. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Görevlisi Mehmet Sobacı’nın önderliğinde açılan sergi çok sayıda Küçük Prens eserini sevenleriyle buluşturuyor. Sobacı yaptığı açıklamada 144 dil ve lehçede 860 kitabın sahibi olduğunu, bunlardan yaklaşık 400’ünün hediye edildiğini belirterek, “Dünyanın her yerinden, internetten aldığımız kitaplar var. Hem kişisel koleksiyonumuzu zenginleştirirken, hem de diğerlerine katkı da bulunuyoruz”dedi.

Sergide, Küçük Prens film gösterimi de yapılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Memleket, hikayesini anlatıyor

SONRAKİ HABER

Manisa'da işçiler geleceklerini tartışıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa