20 Mayıs 2015 13:59

İHD: Seçim sürecinde yaşanan 126 saldırıdan 114'ü HDP'ye

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) Milletvekili seçimi çalışmaları sırasında siyasi partilere yönelik ihlalleri ortaya koyduğu bir rapor hazırladı. Raporun sunulduğu basın açıklamasında konuşan İHD Başkanı Öztürk Türkdoğan siyasal iktidarın HDP'yi sürekli PKK'nin uzantısı olarak gösterdiğini hatırlatarak, ötekileştirici bir dil kullanıp HDP'nin yasadışı ve şiddetle iç içe olmakla itham edilmesini eleştirdi. 

İHD Genel Merkezi'nde dün gerçekleştirilen basın açıklamasında sunulan raporla seçim sürecinde siyasal partilere yönelik saldırıların seçim güvenliğinin olmadığını gösterdiği ortaya kondu. Raporu değerlendiren Öztürk Türkdoğan siyasal iktidar sözcülerinin ikibuçuk yıldır muhattap aldıkları HDP'yi yasadışı olmak, şiddeti bir araç olarak kullanmak ve PKK'nin bir uzantısı olmakla itham etmelerini yadırgadıklarını dile getirdi. Türkdoğan bu sonuçların sebebini ise "HDP barajı geçerse yeni bir siyasi  denge kurulacak, Kürt sorununda çözüm süreci emin olunki daha hızlı bir şekilde ilerleyecek, HDP barajı geçemezse otoriter yönetim daha da pekişecek" olarak değerlendirdi. Antidemokratik içeriğe sahip bu yasalarla seçim güvenliğinin sağlanmayacağı endişelerini ifade eden Türkdoğan rapordaki rakamların da bunun göstergesi olduğunu belirtti.  

CUMHURBAŞKANI TARAFSIZ OLMALI

Türkdoğan raporda ortaya konan hak ihlallerine  yönelik sundukları çözüm önerilerini şu şekilde sıraladı; "Siyasi iktidarın sözcülerinin ötekileştirici ve suçlayıcı dilini terk etmesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tarafsızlığını muhafaza etmesi ve gerçekleştirdiği mitinlere son vermesi, İçişleri ve Adalet bakanlarının saldırılar karşısında tarafsızlıklarına uygun olarak etkili soruşturma yürütmesi, yaşanan saldırılar nedeniyle Cumhuriyet savcılarının etkili soruşturma yürütmesi" 

EN FAZLA İHLAL HDP'YE

İHD'nin hazırladığı rapora göre 23 Mart 2015 ile 19 Mayıs 2015 tarihleri arasında partilerin seçim bürolarınaaraçlarına, adaylarına, mitinglere, ve çalışanlarına yönelik baskın, saldırı, tehdit ve polis baskınları:

Toplam sayısı:126  
HDP: 3 silahlı, 2 bombalı, 2 kundaklama olmak üzere114 saldırı
AKP: 2si silahlı olmak üzere 7 saldırı
CHP: 1i silahlı olmak üzere 4 saldırı
MHP: 1 silahlı saldırı  
Bu baskın ve saldırılarda darp edilen ve yaralanan:
47'si HDP'li olmak üzere 49 kişi 

GÖZALTI VE TUTUKLAMALAR

Bu saldırılar nedeni ile 7 kişi gözaltına alıdı, 1 saldırgan tutuklandı. (2 kişinin AKP seçim irtibat bürosuna sığındığı, 2 kişinin CHP seçim irtibat bürosuna saldırdığı, 3 kişinin de HDP seçim irtibat bürosuna saldırdığı iddiasıyla) 

Seçim çalışmaları sürecinde toplam 125 kişi gözaltına alınmış 8 kişi tutuklandı.
Gözaltı ve gözaltı yerleri dışında işkence ve kötü muamele: Tamamı HDP'li 32 kişi

YASAKLAMALAR:

HDP:
2 miting yasaklandı
1 konseri yasaklandı
1 yürüyüş engellendi ve 
1 miting meydanının tahsis edilmesine izin verilmedi. 

DİKKAT ÇEKİCİ OLAYLAR

* Hükümet yetkililerinin özellikle Doğu ve Güneydoğu illerinde yarattığı gezilerde olağanüstü güvenlik tedbirlerinin alınması ve bu tedbirler esnasında güvenlik güçlerinin yurttaşları taciz ve müdehaleleri (Van, Ağrı illeri gibi)

* AKP'li vekil adaylar çok sayıda sivil ve resmi polis ile çeşitli illerde propaganda çalışması yürüttü. Özellikle AKP'li belediyeler, belediye binalarını seçim bürosu olarak kullandı. (Erzurum, Van, Ağrı gibi)
Irkçı saldırılarda, güvenlik görevlilerinin bu saldırıları "demokratik hak" olarak tanımlamaları.

* HDP'li esnafa yönelik ihlaller. (Ör. Diyarbakır Yenişehir Semt Pazarının kundaklanması, araçların kundaklanması.

* AKP'nin miting yapacağı illerde tüm devlet kurumlarına ait araçların şöferleri ile miting için tahsisi, araçların yakıt ve ihtiyaçların temin edilmesi. 

* HDP binaları önüne polis araçları park etti. 

* AKP'li adayların seçim seçim çalışmaları yürütürken bellerinde silah taşıdıklarının görülmesi (AKP Urfa adayı Mazhar Bağlı) 

* Jandarma yetkililerinin bası köy muhtarlarını arayarak HDP'lilerin köye gelişlerinin bildirilmesini talep ettikleri görüldü. (Dersim/Pülmür)

* Bazı saldırı sonrası güvenlik güçlerinin saldırıya uğrayanlara "terör saldırısı" başvurusu yapmaları yönünde önerilerin yapılması. (AnkaraEVRENSEL)

 

 

ÖNCEKİ HABER

Türkan Saylan ödülü Atasü ve Çelik’in oldu

SONRAKİ HABER

Okulların yarısında kütüphane yok 

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa