20 Mayıs 2015 13:23

Metalde genel direniş: Reno, Tofaş, Coşkunöz, Mako’dan sonra Ototirim

Bursa’da metal direnişi gün geçtikçe yayılıyor, güçleniyor. Renault, Tofaş, Coşkunöz ve Mako’da süren direnişe bugün 600 işçinin çalıştığı Ototrim de katıldı. Böylece direnişe çıkan işçi sayısı 12600’e yükseldi.

Paylaş

Muzaffer ÖZKURT
Bursa

Bursa’da metal direnişi gün geçtikçe yayılıyor, güçleniyor. Renault, Tofaş, Coşkunöz ve Mako’da süren direnişe bugün 600 işçinin çalıştığı Ototrim de katıldı. Böylece direnişe çıkan işçi sayısı 12600’e yükseldi. Önümüzdeki günlerde daha pek çok fabrikanı daha direnişe katılacağı söyleniyor. Patronların işçileri bölme girişimlerine birliklerini ve dayanışmalarını güçlendirerek yanıt veren işçiler, belirledikleri 3 talepten geri adım atmayacaklarını belirterek “Ölmek var dönmek yok” diyor. 

Başta Renault olmak üzere Ford, Toyota, Hyundai gibi büyük firmalara yedek parça üretin Ototirim’de 24.00-08.00 vardiyası iş bitiminde fabrikayı terk etmedi. 08.00-16.00 vardiyası da iş başı yapmadı. Fabrikada üretim tamamen dururken, işçiler hep bir ağızdan “Ölmek var dönmek yok”, “Satılmış sendika istemiyoruz” sloganlarını attı. 

İçeride kalan işçiler dışarıda bekleyen arkadaşlarına “Kale bize emanet gerisini düşünme” sloganıyla seslenirken, dışarıda bekleyen işçiler de “Kaleyi düşürme gerisini düşünme” sloganıyla yanıt verdi. 

İşçi temsilcileri yaptıkları açıklamada “Tek amacımız daha iyi şartlarda çalışmak ve daha iyi bir ücret alarak evimize ekmek götürmek. Bu bizim hakkımız ve söke söke alacağız” dediler. Direnişte olan Mako ve Coşkunöz fabrikalarının yanı sıra SKT, Belton, Rolmek ve Farba işçileri de Ototrim işçilerini ziyaret etti. Yoldan geçen araçların sürücüleri de kornalarına basarak direnişe geçen işçilere destek verdi. 

ÇAY MOLASI YOK

Direniş yerinde görüştüğümüz işçiler ücretlerin çok düşük, çalışma koşullarının da çok ağır olduğunu ifade etti. İşçiler şunları anlattı: “16 saati bulan zorunlu fazla mesailer var. Pazar günü bile mesai yapılıyor. 08.00-16.00 çalışan işçi 8 saat sonra 24.00’da normal mesaide çalışma için yine geliyor. Uyumaya bile zaman kalmıyor.” 

Diğer fabrikalarda olduğu halde Ototrim’de çay molasının olmadığını anlatan işçiler, “Cuma namazları için de servis verilmiyor. Cuma namazına gittiğimiz için 45 dakika fazladan çalıştırılıyoruz. Bu da sadece bizim fabrikada uygulanıyor. Üretim sırasında da sürekli baskı uygulanıyor” diye konuştu. 

Yemeklerin kötü olduğunu, servislerde de sıkıntı yaşadıklarını ifade eden işçiler, pek çok arkadaşlarının servisin geçeceği durağa minibüsler gelmek zorunda kaldığını anlatarak “8’de iş başı yapacaksak 6’da yola çıkıyoruz. Bir de her gün cebimizden para ödüyoruz” dedi. Yaşadıkları sıkıntılara çözüm bulmayan patronun ve fabrika yönetiminin sürekli “Biz bir aileyiz” dediğini anlatan işçiler, “Biz ancak itiraz etmeden köpek gibi çalışınca aile oluyoruz” dedi. 

ÇOCUKLARINI GÖREMİYORLAR

İşçiler uzun ve ağır çalışma koşulları nedeniyle ailelerine de zaman ayıramıyor. Özellikle çocuğu olan işçiler bu durumdan oldukça şikayetçi: “Eve gidiyorsun eğer uyanıksa en fazla 2 saat zaman ayırıyorsun. Vardiya değişirse zaten yüzünü göremiyorsun. Hafta sonu bir de fazla mesailer oluyor. Çocuklarımız da rahatsız oluyor, bizden uzaklaşıyor bu nedenle.” Ücretlerin düşüklüğünün sosyal hayatlarını da “sıfıra” indirdiğini dile getiren işçilerden biri şunları anlattı: “Ne sinema, ne başka bir şey. Ailenle bir yere tatile gitmek istesen en az 1000 lira harcaman lazım. Bunu nereden vereceksin. Ayın kaçı bak cebimde sadece 30 lira var.” Başka bir işçi içinde bulundukları durumu şu sözlerle özetledi: “Anlayacağınız sadece yaşıyoruz. Ölmüyoruz o kadar.” Eş ve çocuklarının da yaşadıkları sıkıntıların ortağı olduğunu anlatan işçiler, bu nedenle başlattıkları direnişe ailelerinden de tam destek aldıklarını anlattılar. 

HARAM PARA YEMEYİZ

Fabrika yönetimi direniş öncesi işçilerle toplantı yaptı. Toplantıda konuşan yöneticiler, işçileri mağdur etmeyeceklerini bu nedenle üretimi durdurmamalarını istedi. Bu talebi kabul etmelerinin Renault ve direnişteki diğer işçileri yalnız bırakmak anlamına geleceğini söyleyen işçiler, “Vicdanımız rahat olmazdı. Üretimini durdurmuş Renault için üretim yaparsak haram para yemiş olurduk. Biz haram para yemeyiz” dediler.

CENAZEYİ DEFNETTİLER!

Yaşanan bunca sıkıntıya karşın üyesi oldukları Türk Metal’in hiçbir şey yapmadığını anlatan işçiler, işçilerin hiçbir derdini dinlemediğini, çözmek için de bir şey yapmadığını anlattılar. İşçiler “Gidip bir soru soruyorsun yanıt vermiyor. Erzak ne oldu diyorsun bilmiyorum diyor. O zaman sen orada niye oturuyorsun, sen kimin temsilcisisin” dedi. Bosch sözleşmesiyle aynı yıl çalışan işçiler arasında 500-600 lirayı bulan farkın yaşanması, Türk Metal’in 5 Mayıs’ta sendikadan istifa eden işçilere saldırması, aynı gün sendika baştemsilcisinin sözcü seçtikleri arkadaşlarına darp etmesinin bardağı taşırdığını dile getiren işçiler, “Bu nedenle geçtiğimiz günlerde Renault önünde Türk Metal’in tabutunu taşıdık, temsili cenaze namazını kıldık. Bugün de Türk Metal’in üzerine toprak attık” dediler. 

‘VERECEĞİ ZAMMI VERİRİZ’ OYUNU!

Direnişe katılması gündeme gelen hemen tüm fabrikalarda patronlar aynı yöntemi deniyor. Renault ya da Tofaş’ı işaret eden patronlar o fabrikalarda alınacak zammı uygulayacaklarını bu nedenle işçilerin üretimi durdurmasına gerek olmadığını söylüyor. İşçiler ise bu açıklamalara tepkili. Patronların bu yolla direnişe çıkan işçileri yalnız bırakmaya çalıştığını dile getiren işçiler, direnişin başarıya ulaşması için daha fazla fabrikadan işçinin de bu mücadeleye katılması gerektiğini söyledi. Patronlara ancak işçilerin birliğinin geri adım attıracağını söyleyen işçiler, bu oyunlara gelinmemesi çağrısı yaptılar. 

Ototrim işçilerinin ve Ford işçilerinin direnişe geçmesinin kendilerine güç verdiğini söyleyen bir Renault işçisi, “Biz sadece kendimiz için değil bütün metal işçileri için mücadele veriyoruz. Patronların amacı bizi yalnız bırakarak yıldırmak. Bunun için hiçbir işçi arkadaşımız bu oyunlara kanmamalı. Belirlediğimiz 3 talebin hayata geçmesi için bütün metal işçisi arkadaşlarımız bu mücadeleye katılmalı” dedi. 

TALEPLER

İşçilerin altına kendi seçtikleri temsilcilerle imzalanacak protokolde yer almasını istedikleri talepler şöyle: 
* İşten atılmama garantisi verilsin.

* Türk Metal’in işyerlerindeki tabelaları sökülsün. Temsilcilik odalarına işçilerin seçtiği sözcüler otursun.

* Ücretler Bosch sözleşmesi çerçevesinde yenilensin. 

RENAULT PATRONU TEKLİFİNİ YENİLEDİ

Bursa Valiliği’nde yapılan görüşmede işçi temsilcilerinin sıkıştırılması üzerine bir daha valilikte görüşme yapılmaması kararı alan işçiler, talepleri için direnişi sürdürüyor. İşçilerin kararlılığı patronlara geri adım attırırken Renault işveren temsilcileri önceki gün gece işçi temsilcileriyle fabrika içinde bir görüşme yaptı. İşveren temsilcileri 1 hafta içinde 500 liralık ikramiye verilmesi, ücret düzenlemesinin 1 ay içinde yapılması karşılığında fabrikanın hemen boşaltılarak 24.00’da üretime başlanmasını istedi. İşçi temsilcileri ise işçilerin talepleri doğrultusunda 3 talepten geri adım atmayacaklarını belirterek teklifi reddetti. İşçiler hep bir ağızdan “Ölmek var dönmek yok” sloganlarını atarak kararlılıklarını dile getirdi. 

Coşkunöz CEO’su da işçi sözcüleri ve takım liderlerinin katılımıyla toplantı yaparak üretimin yeniden başlamaması halinde işçileri tazminatsız işten atacaklarını tehdidinde bulundu. İşçiler ise yaptıkları toplantıların ardından direnişe devam etme kararı aldılar. Bu karar işçiler tarafından sloganlarla karşılandı.

ÖNCEKİ HABER

Tuncel: HDP, barajı aşarsa AKP için felaket olur

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa