20 Mayıs 2015 09:37

Gaz bombası fişeği ile yaralanan 2 yaşındaki bebeğin durumu iyi

İstanbul'da geçtiğimiz Pazar günü Suriye'deki Alevi katliamına dönük protesto yürüyüşüne saldıran polislerin sıktığı gaz bombası fişeği ile başından vurularak yaralanan henüz 2 yaşındaki D.M.S. isimli bebek, tedavisini ardından taburcu oldu.

Paylaş

Polisin toplumsal olaylarda yoğun düzeyde kullandığı gaz bombasının son kurbanı, 2 yaşındaki D.M.S. isimli bebek oldu.

18 Mayıs günü İstanbul Sultangazi'de, Suriye'de yaşanan Alevi katliamına dönük tepkilerin ortaya konulduğu İsmet Paşa Caddesi üzerinde yapılan bir yürüyüşe yönelik gelişen polis saldırısı sırasında, zırhlı bir polis aracından sıkılan gaz bombası fişeği o esnada caddeden geçmeye çalışan babasının kucağındaki minik bebeğin başına isabet ederek yaralanmasına neden oldu.

Yaralanması sonrası önce özel bir hastaneye ardından da Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılarak tedavi altına alınan D.M.S, tedavisinin ardından dün taburcu edildi. İsabet eden gaz fişeği sonucu başında yarık oluşan minik bebeklerinin hayatını dair duydukları endişe ile korkulu saatler geçiren anne ve babası, küçük bebeklerinin hayatta kalmasını şansa bağlıyor. 

'POLİS GAZ ATTIĞI SIRADA KİMSE YOKTU'

Olayın yaşandığı gün, çocuğuyla birlikte dışarıya hava almak için çıktığını ve polis müdahalesini gördüğü sırada bir kafeye sığındıklarını söyleyen baba Mehmet Müslim S., o anları şu sözlerle anlattı: "Yaklaşık bir saat kafede oturduk. Ve ortalık sakinleşince çıktık dışarıya. O sırada Akrep tipli zırhlı araç, yoldan geçerken biber gazı sıktı. Çocuğuma gaz fişeğinin isabet ettiğini panik halinde fark etmemiştim önce. Ancak, yürümeyi kesip, durduğum zaman baktım ki çocuğum kanlar içinde." 

Baba Mehmet Müslim S., olayın yaşandığı sırada herhangi bir eylem olmadığını ve caddede kimsenin bulunmadığının özellikle vurguluyor.

'ÇOCUĞUMUN O GÜNDEN SONRA DAVRANIŞLARI DEĞİŞTİ'

Gördüğü tedavinin ardından çocuğunun sağlık durumunun şu an iyi olduğunu ancak yaşadıklarından dolayı psikolojik travma geçirdiğini ifade eden baba, çocuğunun o günden sonra davranışlarının değiştiğini de söyledi. Baba Mehmet Müslim S, "Mesela dün gece uykusundan birden fırladı. Yaşadıklarının etkisi var. Korkuyor" dedi. 

'OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ' 

Yaşanan olay hakkında suç duyurusunda bulunduklarını ve bu tür olayların başka ailelerce yaşamaması için olayın takipçisi olacaklarını da vurgulayan baba Mehmet Müslim S, "Bugün bizim çocuğumuza yarın başkasının çocuğuna olur. Onun önüne geçmek için de tüm hukuki yolları deneyeceğiz" dedi. 

Mahallelerindeki hemen her eylem ve protestoya azlı müdahalede bulunan polisler yüzünden artık dışarı adım atmaktan çekindiklerini dile getiren anne Yüksel Salgın da çocuklarının ölümden dönmesi ile birlikte bir bütünen mahalle halkı olarak tedirgin durumda olduklarını ifade etti. (İstanbul/DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Kocaeli Ford Otosan ve Bursa Ototirim işçileri de direnişe katıldı

SONRAKİ HABER

Gazeteci Beritan Canözer beraat etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa