20 Mayıs 2015 04:33

Saraydaki iş cinayeti parayla örtüldü

Paylaş

Tamer Arda ERŞİN
Ankara

“Kaçak Saray” olarak adlandırılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı inşaatında ölen işçiyle ilgili çarpıcı bir itiraf ortaya çıktı. Taşeron firmanın mimarı R. P., İşçi Savaş Oğuz’un ölmesine yol açan önlemlerin alınmadığını mahkemedeki savunmasında söyledi. Ölen işçinin ailesi ise “maddi-manevi zararlarının karşılandığını” belirterek davadan çekildi.
Savaş Oğuz, Türkiye’nin iş cinayetlerini tartıştığı bir dönemde, yürütmeyi durdurma kararına rağmen Başbakanlık Konutu olarak inşa edilen, Erdoğan’ın köşke çıkmasının ardından Cumhurbaşkanlığına verilen sarayın inşaatında hayatını kaybetmişti. İşçinin ölümüyle ilgili bir itiraf geldi. İşçinin çalıştığı firmadaki Mimar R. P., işçinin çalıştığı yerle ilgili “7 No’lu cephede çalışma planlaması yapılmadığı için gerekli aydınlatma yapılmamıştı” dedi. İşçinin ölümüne yol açan bu durum bilir kişi raporuna da yansımıştı.
Öte yandan Savaş Oğuz’un ailesi, sanıklardan şikayetçi olmadı. Oğuz ailesinin avukatı, maddi-manevi zararlarının karşılandığını belirterek, davaya katılmak istemediklerini bildirdi. Şirketin Oğuz’un ailesine ne kadar para verdiği bilinmiyor.

İŞÇİYE YIKMAYA ÇALIŞTI
Ankara Asliye Ceza Mahkemesinde 23 Şubat günü görülen duruşmada savunma yapan taşeron Kontursel firması mimarı R. P., İşçi Savaş Oğuz’un ölümüne yol açan durumu itiraf ettiği ortaya çıktı. İnşaatta gerekli aydınlatma yapılmadığını açıklayan Pehlivan sorumluluğu işçiye yıkmaya çalıştığı savunmasında şunları söyledi: “Olay günü sabah 08.00’den öğlen 12.15’e kadar çalıştıktan sonra maktül banka hesabı açtırma için izin aldı. Akşam 17.30 gibi inşaat alanına geldi. Ben kendisine Alan Sorumlusu Yusuf Bodur’la görüşmesini ve onun bilgisi dahilinde çalışmasını söyledim. Saat 18.30’da inşaat alanına gelerek çalışmaya başlamış. Kendisi 3 No’lu cephe olarak adlandırdığımız ve çalışmayı planladığımız cephede değil, 7 No’lu cephede bir arkadaşını da alarak, bu şahıs Mahmut Akkuzu’dur, çalışmaya başlamış.”

‘AYDINLATMA YAPILMAMIŞTI’ İTİRAFI
“Olay burada meydana gelmiş 7 No’lu cephe dediğimiz cephede tüm gün çalışmayı planlamamıştık. O günkü çalışmamız 3 No’lu cephede idi. 7 No’lu cephede çalışma planlaması olmadığı için gerekli aydınlatma yapılmamıştı. Kendisi sabah çalıştığı bölgeye dönmeyerek kendi kararı ile bu istikamette çalışma yapmış.”

BİLİRKİŞİ DE SÖYLEMİŞTİ
7 No'lu cephede aydınlatmanın yapılmadığı daha önce bilirkişi raporuna da yansımıştı. İhmalden firmanın sorumlu tutulduğu raporda şu tespitler yapılmıştı:
1- İnşaattaki iskelelerin bazılarında korkuluk yoktu. Oğuz’un çalıştığı iskelenin korkulukları da sökülmüştü.
2- Var olan korkulukların periyodik bakımları yapılmadı. Son bakım kazadan altı ay önce, Eylül 2013’te yapıldı.
3- Platforma çıkacak merdiven sistemi kurulmadı.
4- Gece çalışması için gerekli aydınlatma yapılmadı.

ÖNCEKİ HABER

Hürriyet'in manşetinde sömürü hesabı…

SONRAKİ HABER

AA'dan 31 Mart seçimleri açıklaması: AA veri aktaran bir medya kuruluşudur

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa