19 Mayıs 2015 09:28

EMO mühendisleri metal işçilerine destek vermeye çağırdı

Paylaş

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), gönderdiği mektupla metal işkolunda çalışan elektrik-elektronik mühendislerini Bursa'da patlak veren işçi direnişine destek olmaya çağırdı.

EMO Yönetim Kurulu, metal işkolunda faaliyet gösteren 207 işyerindeki 2 bin 224 elektrik ve elektronik mühendisine gönderdiği mektupta, metal iş kolunda çalışan elektrik ve elektronik mühendislerini "metal işçilerinin haklı direnişine destek olmaya, tarihsel bir dönemeçte bu mücadelenin içinde yer almaya" çağırdı.

Metal işçilerinin örnek bir direnişle tarih yazmakta olduğu kaydedilen mektupta, "Metal işçilerinin, ‘iktidar-işveren-sarı sendika` birlikteliğinin yarattığı baskılara karşı kendi aralarında geliştirdikleri örgütlülük ve dayanışmayı selamlıyor, mücadelelerinin başarıya ulaşacağına inanıyoruz" denildi.

Mektupta, şunlar ifade edildi: "Elektrik Mühendisleri Odası olarak, metal sanayicilerini işçilerin haklı taleplerini dikkate alan toplusözleşmeler yapmak üzere masaya oturmaya davet ediyoruz. 90`lardaki madenci yürüyüşünden, kamu çalışanlarının bahar eylemlerine, TEKEL işçilerinden Gezi direnişine uzanan mücadele hattına bugün metal işçileri eklemlenmiştir. Odamız tüm bu emek ve demokrasi mücadelelerinde olduğu gibi bugün metal işçilerinin de yanındadır. Metal işçilerinin kazanımı, Türkiye işçi sınıfının kazanımı olacaktır. Metal iş kolunda çalışan tüm elektrik ve elektronik mühendisi üyelerimizi metal işçilerinin haklı direnişine destek olmaya, tarihsel bir dönemeçte bu mücadelenin içinde yer almaya çağırıyoruz."  (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Bir de özür bekliyorlar: AKP Genel Başkan Yardımcısı Çalık 'HDP özür dilesin' dedi

SONRAKİ HABER

Ekrem İmamoğlu: İstanbul'da en büyük ihaleler canlı yayınlanacak

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa