19 Mayıs 2015 08:14

Kadınlar ‘saltanat yıkılsın’ istiyor

Seçimler yaklaşırken memleketin her köşesi gibi ağaç gölgeleri de birer siyaset meydanına dönüşmüş durumda. Yenikentli kadınlar, ‘kadınlar daha iyi yönetiriz’ diyor. Kimi kararsız kimi ise ‘önce bir saltanat yıkılsın’ istiyor.

Paylaş

İzel Gözde MEYDAN
Kocaeli

Yenikent’in en  işlek caddelerinde gezintiye çıkıyoruz. Havaların ısınması bir yandan memleketin seçim sattı mahalline girmiş olması bir yandan derken sokağın sıcaklığı epey yüksek. İlk durağımız memleketin havasından bunalmış, parklardaki ağaç gölgelerinde çocuklarının okuldan çıkmasını bekleyen kadınların yanı oluyor. Siyasetten, eğitime pek çok şey bu gölgeliklerde konuşuluyor artık.

Gülsen Akın 37 yaşında, 3 çocuk annesi. Yıllardır Yenikent’te oturuyor. “Kimseye güvenimiz kalmadı, başa gelenler sefa içindeyken bizim tek derdimiz çocuklarımızın iyi koşullarda yaşaması. Zar zor okutuyoruz; okuduktan sonra da iş bulamıyorlar. Ortaokula giden oğlumu okuldan alıp çalıştırmak zorunda kalacağız” diyor. Sonra kedi çözümünü söylüyor: “Biz kadınlar yan yana gelince siyaset yapıyoruz, hep bu meseleleri konuşuyoruz. Ülkeyi biz yönetsek daha iyi yönetiriz. Düşünebiliyor musunuz benim okuma yazmam yok ve bu yüzden belediyenin açtığı ücretsiz spor kursuna bile kayıt olamadım, okuma yazman yoksa alamayız dediler. Kimse neden okuyamadın ya da nasıl yardımcı olalım demiyor; ben de inat ettim öğrendim okumayı”

8 HAZİRAN’DA HUZURLU BİR ÜLKE İSTİYORUM

Nurşen Yılmaz 12 yıldır Yenikent’te tuhafiye dükkanı işletiyor. Müşterilerinin hemen hemen hepsi kadın. “Kadınların en büyük derdi geçim sıkıntısı” diyerek başlıyor sözlerine. “Buradan aldıkları malzemelerle bir sürü iş yapıyorlar ama hepsi sandıkta bekliyor çünkü emeklerini sergileyebilecekleri bir alan yok”. Büyükşehir belediyesinin de bu işler için imkan yaramadığını belirterek ‘geçim sıkıntısı bir memnuniyetsizliği de beraberinde getiriyor “kadınlar şimdi ki yönetimden memnun değil” diyor.

Nabia Avcı, 8 Haziran sabahı huzurlu bir ülkede uyanmak istediğini söylüyor. “Şimdiki iktidar gitsin de ne olursa olsun” diyen seçmenlerden olduğunu belirtiyor. “Oy verdiğim parti de iktidar olsa, o da söylediği şeyleri yapmaz ama şimdi ki iktidar gitsin bu saltanat yıkılsın istiyorum, bari çocuklarımız özgür bir şekilde yaşasınlar” diye belirtiyor.

Zekiye Dağdeviren de hükümetten memnun olmayanlardan. İki parti arasında kararsız kalmış Dağdeviren. Çocuklarından biri üniversite mezunu ve işsiz, diğeri de yurt dışında yaşıyor ve “Türkiye’de işsiz kalırım” diyerek geri dönmüyor. “Bunca yıl okumanın hiçbir anlamı kalmıyor, bizim çocuklarımızın olması gereken yerlerde başkaları hak etmediği halde oturuyor” diyerek tepkisini dile getiriyor. Sözlerini, “Ülkeyi kadınlar yönetse ne güzel olur, bizi ancak yine biz kurtarırız” diye bitiriyor. 

ÖNCEKİ HABER

Finikeli kadınlar: ‘Ümidimiz sizsiniz’

SONRAKİ HABER

DYP'den 23 Haziran açıklaması: Tüm gücümüzle İmamoğlu'yu destekleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa