19 Mayıs 2015 07:47

‘Bu Daha Başlangıç Bilime Devam’

Paylaş

İsmail İNAN
Ankara

ODTÜ’de öğrenci topluluklarının düzenlediği “ODTÜ Bilim Günleri” geçtiğimiz hafta sonu gerçekleşti. Başta Biyogen Topluluğunun 10. yılı nedeniyle gerçekleştirilmesi planlanan etkinlik, diğer toplulukların da katılımıyla daha geniş ve kapsamlı bir programa kavuştu. ODTÜ Bilim Günleri’ne diğer üniversitelerden de birçok akademisyen katıldı. Bilim felsefesi, evrim ve çeşitli bilimsel konuların işlendiği etkinliğe katılım yüksek düzeydeydi. Program, “Temel Bilimlerin Sorunları” forumuyla sonlandırılırken, forumda fizik, biyoloji, kimya gibi temel bilimlerin lisans programlarındaki akademisyenlerin ve öğrencilerin sorunları konuşuldu. 

FARKLI DİSİPLİNLER BİR ARAYA GELDİ

ODTÜ Bilim Günleri’nin düzenleyicisi olan birkaç topluluk bu etkinlikle ilgili görüşlerini gazetemizle paylaştı. Biyogen Topluluğu adına konuşan Barış Can Mandacı, bu kadar çok topluluğun bir araya gelip birlikte bir etkinlik ortaya koymasının, farklı disiplinlerin bir araya gelmesi açısından önemli olduğunu vurguladı. Katılımın beklenenden yüksek olduğunu söyleyen Mandacı, etkinliğin bir diğer önemli yanının bilimi insanlarla buluşturmak olduğunu belirtti. 

UMUT VE HEYECAN VERDİ

Fizik Topluluğu Başkanı Birkan Uçar, ilk defa yapılan bu etkinliğin gelenekselleşmesi ve daha kapsamlı hale gelmesi için çalışmalarının olduğunu söyledi. Birkan önümüzdeki sene için şimdiden çalıştıklarını ve ODTÜ Kültür Kongre Merkezinde (KKM) gerçekleşmesi için başvuru yaptıklarını anlattı.  

Psikoloji Topluluğu’ndan Hüseyin Mutlu, ODTÜ Bilim Günleri’nin heyecan verici bir başlangıç olduğunu ifade etti. Kısa süre içerisinde topluluklarla birlikte böyle bir etkinlik gerçekleştirmelerinin kendilerini motive ettiğini belirten Mutlu, ileriye yönelik sürdürülebilir bir bilim etkinliğinin temellerinin atıldığına dikkat çekti. Toplulukların dayanışma içinde olmasının onların daha üretken olmasını da sağladığına vurgu yapan Mutlu, ülkemizde aklın ve bilimin ayaklar altına alındığı bir dönemde böyle bir etkinliğin kendilerini umutlandırdığına değindi. 

Amatör Astronomi Topluluğundan Özgür Can Özüdoğru, etkinlik için toplamda 2 bin 500 kayıt aldıklarına dikkat çekti. Sermayenin bilime daha çok müdahil olmaya çalıştığını ifade eden Özüdoğru, halk için bilim yapanların daha çok söz almaları gerektiğini söyledi. Özüdoğru, “Bu daha başlangıç, bilime devam” dedi. 

ÖNCEKİ HABER

‘Karma eğitim toplumun değil, iktidarın gündemi’

SONRAKİ HABER

"Mançalı Adam" Süreyya Sahnesinde

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa