18 Mayıs 2015 22:40

Çin’de demiryolu protestosu: 30’u polis 68 yaralı

Paylaş

Çin’de demiryolu projesinin kasabalarını bölmesini istemeyen binlerce protestocunun polisle çatışması sonucu 30’u polis, 68 kişinin yaralandığı bildirildi.

Devlet medyasının bugün bildirdiğine göre olaylar, ülkenin güneybatısındaki Sichuan eyaletine bağlı Guang’an şehrinin Linshui kasabasında 16 Mayıs’ta baş gösterdi. Linshui yerel hükümetin internet sitesinde bugün yapılan açıklamada, 100’den fazla protestocunun polisle çatıştığı, araçları ateşe verdiği, 40 kişinin ise gözaltına alındığı belirtildi. 20 kişinin daha Pazar günü gözaltına alındığı ifade edilirken, gözlatındaki 60 kişinin serbest bırakılıp bırakılmadığı bilinmiyor.

Çin sosyal medyasına yansıyan görüntü ve fotoğraflarda, göstericilerin, Şanghay-Chengdu otobanının Lingshui Batı çıkışını kapadığı ve burada polisle çatıştığı görülüyor. Görüntülerde ayrıca polisin otobanda geniş güvenlik önlemleri aldığı, göstericilerin polisi taş yağmuruna tuttuğu, kasaba merkezinde göstericilerle polisin karşı karşıya gelişi, polisin taşlardan dolayı geri çekilmesi, sonrasında ise polisin göstericilere coplu müdahalesi ve gözaltılar görülüyor.

Tayvan medyasına göre ise 30 bine yakın kişinin yaptığı protestolarda yüzlerce kişi yaralandı; 3 kişi ise öldü. Ancak 3 kişinin öldüğü henüz doğrulanmadı.

Yerel hükümetin bugün yaptığı açıklamada, iki gün süren olayların ardından durumun şu an kontrol altına olduğu ve sosyal istikrarın korunduğu savunuldu. Resmi Xinhua ajansı da söz konusu demiryolu hattının görüşülmekte olduğunu duyurdu.

ÖNCEKİ HABER

HES yapılırsa yok olacaklar

SONRAKİ HABER

YDS başvuruları için son gün

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa