18 Mayıs 2015 11:14

Susuz köye AKP'li belediyeden teklif: Seçimde oy verin su kuyusu açayım

İdil'in Karalar Beldesi'nde susuz bırakılan Temel Mahallesi'ne belediyenin su deposundan 30 TL karşılığında tankerlerle su taşındığı belirtildi. Yurttaşların su talebine ise AKP'li belde belediye başbakanının "Seçimde bize oy verin size 400 metre derinlikte su kuyusu açayım" yanıtı verdiği iddia edildi.

Paylaş

Şırnak'ın İdil ilçesine bağlı Karalar (Arabane) Beldesi'nin Temel Mahallesi'nde yaşayan yurttaşlar, yıllardır su, kanalizasyon ve yol sorunu yaşıyor. Gerekli mercilere yapılan başvurulardan da bir sonuç alamayan mahalle sakinleri, çareyi ücretli su tankerlerinde buldu. Tankercilere sefer başına 30 TL nakliye ücreti karşılığında su depolarını dolduran yurttaşlar, su şebekelerinin olmasına rağmen suyun akmadığını aktarılırken, alt yapı sorunun da yaşandığı mahallede hastalıklara adeta davetiye çıkarılıyor. 

'KÖYÜ TERK ETMEK ZORUNDA KALSAK BİLE OY VERMEYİZ'

Mahalle sakinlerinden Zehra Öz, yıllardır şebeke suyunun akmadığını, kaçak olarak çektikleri su hatlarının da akmadığını ifade ederken, sorunu çözmesi için telefonla aradığı AKP'li belde belediyesi başkanı Halef İnan'ın kendisine, "Seçimde bize oy verin size 400 metre derinlikte su kuyusu açayım. O zaman siz suyu görün" dediğini iddia etti. Belediye başkanının skandal teklifine karşılık, "Köyde hiçbir zaman su yüzü görmesek de, su yüzünden bu köyden taşınmak zorunda kalsak bile onlara bir oy bile vermeyiz" şeklinde yanıtlayan Öz, su ihtiyaçlarını daha önce sağlık ocağından çektikleri hat ile giderdiklerini ancak onun da kesildiğini dile getirdi. Öz, kanalizasyon ve yol sorunu da yaşadıklarını, AKP'ye yakın olanların evlerinin etraflarının parke taşı ile döşendiğini ifade etti. 

'BELEDİYE BAŞKANININ TEKLİFİ ÇİRKİN'

Öz'ün eşi DBP Karalar Belde yöneticisi Nuri Öz ise, eşinin su talebine karşılık belediye başkanının verdiği cevabı "çirkin" bulduğunu belirterek, belediye başkanının halka hizmet vermekle yükümlü olduğunu hatırlattı. Öz, "Belediye başkanı kimsenin siyasi görüşünü ve vereceği oyu belirleyemez. Utanmadı mı bunu teklif ederken? Ne onun partisine ne de hiçbir sistem partisine oy vermeyeceğiz" dedi. Öz, insanların zor durumlarını kullanarak onlardan yararlanmaya çalışan belediye başkanına karşı gerekirse mahalle olarak imza toplayıp valilik ve kaymakamlığa dilekçe vereceklerini belirtti. 

'TANKER SEFERİ 30 TL'

Mahalle sakinlerinden Ali Acar ise, mahallede yaşadıkları su sorununa karşı tanker kiraladıklarını ve tankercinin 30 TL karşılığında belediyenin deposundan su getirdiğini belirterek, "Tanker seferi başına 30 TL veriyoruz, bu şekilde belediyeden bize su geliyor" dedi.

'ŞIRNAK'TA EN ÇOK ÇALIŞAN BELEDİYEYİZ!'

Karalar Belde Belediyesi Başkanı Halef İnan ise iddiaları ret ederek, beldede 8 su kuyularının bulunduğunu ve üç kuyu daha açmak üzere olduklarını söyledi. Şırnak ilinde hiçbir belediyenin kendileri kadar çalışmadığı iddiasında bulunan İnan, "AKP'ye oy karşılığında su kuyusu açma teklif etmedim ve bu iddialar tamamen asılsızdır" diyerek kendilerini savundu. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

TOFAŞ, üretimi durdurduğunu KAP'a bildirdi

SONRAKİ HABER

Cezayir'de ‘Buteflika temsilcileri’ne karşı kitlesel eylem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa