17 Mayıs 2015 19:53

Eğitimde laiklik sempozyumu: ‘Din devlet denetimi altında’

Eğitim Sen tarafından uluslararası konukların da katılımıyla düzenlenen 'Eğitimde laiklik' konulu sempozyumda konuşan yazar ve akademisyenler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığının laikliğe aykırı olduğunu ve dinin devletin denetimi altına girdiğine dikkat çekti.

Paylaş

Eğitim Sen tarafından uluslararası konukların da katılımıyla düzenlenen “Eğitimde laiklik” konulu sempozyumda konuşan yazar ve akademisyenler, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın varlığının laikliğe aykırı olduğunu ve dinin devletin denetimi altına girdiğine dikkat çekti. 

Eğitim-Sen, tarafından düzenlenen Eğitimde Laiklik Uluslararası Sempozyumu, dün Ankara Üniversitesi ATAUM Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Eğitim Sen Genel Sekreteri Sakine Esen Yılmaz’ın yönettiği “Türkiye’de Laiklik” panelinde konuşan Akademisyen Seyhan Erdoğdu 21.  yüzyılın global yeni irtica dönemi olduğunu, yurtiçinde AKP’nin uluslararası anlamda da Arap Baharı, Suriye politikası, IŞİD’in bölge halklarına yönelik katliamları ele alınmadan değerlendirilemeyeceğini söyledi.

‘DİYANET ELİNİ ÇEKMELİ’

Akademisyen-yazar Hakan Mertcan da Suriye’de mezhep savaşını kışkırtan bir ülkede laiklikten bahsetmenin imkansız olduğunu belitti. Mertcan, Diyanet İşleri Başkanlığı’yla din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmadığı sadece dinin devlet denetimi altına girdiğini söyledi. Mertcan, “Cemevi ibadethane midir tartışması laik devlette olmaz, yapıyorsa sazlı sözlü de ibadet olur, bunu kimse tartışamaz” dedi. 

EMEP MYK üyesi ve yazar Mustafa Yalçıner başörtüsünün bir özgürlük olmamasına rağmen, başörtüsü takma hakkının olmadığı, zorunlu din derslerinin olduğu bir yerde laiklikten bahsedilemeyeceğini söyledi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın devletin dine müdahale aracı olduğunu belirten Yalçıner, din eğitiminden, cami yapımına kadar devletin bu alandan elini çekmesi gerektiğini söyledi. 

İlahiyatçı İhsan Eliaçık geçmişte birlikte “din özgürleşmeli, sivilleşmeli” diyerek çalışma yürüten kişilerin şimdi HDP’nin “Diyanet İşleri Bakanlığı kaldırılmalı” teklifine karşı HDP’yi dinsizlikle suçlamasını eleştirdi. Eliaçık, eline Kur’an’ı alarak meydanlara çıkanların beşinci sınıf bir din istismarı yaptığını ifade etti.

Sempozyumun ilk gününde farklı ülke deneyimleri bağlamında din, devlet ve eğitim ilişkileri masaya yatırıldı. İngiltere, Fransa, Yunanistan ve Tunus’tan gelen eğitimciler kendi ülkelerinde laiklik mücadelesi ile eğitim ve laiklik ilişkisini paylaştılar.  (Ankara/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

LGBTİ'ler homofobi ve transfobiye karşı yürüdü

SONRAKİ HABER

Adana'nın dört ilçesinde yurttaşlar hastanelerini bekliyor!

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa