17 Mayıs 2015 18:32

Demirtaş: Saltanatlarını yıkmamızdan korkuyorlar

Halkların Demokratik Partisi’nin seçim mitingleri Adana’da yapılan 'Büyük İnsanlık Mitingi' ile devam etti.

Paylaş

Halkların Demokratik Partisi’nin seçim mitingleri Adana’da yapılan “Büyük İnsanlık Mitingi” ile devam etti.

Uğur Mumcu Meydanı’nda Adana’nın çeşitli mahallelerinden gelen yaklaşık 60 bin kişinin katılımı ile gerçekleşen mitinge HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş ile HDP Adana Milletvekili Adayları ve HDP Mardin Belediye Eş Başkanı Ahmet Türk katıldı.

Mitingde konuşan Demirtaş, işçilere seslenerek “Sizler Adana’nın ırgatları, emekçileri, yoksulları, karın tokluğuna bile çalışacak iş bulamayan, hazine kadar zengin bu topraklarda yaşayan işsizler; tam sizden bahsediyorum artık karın tokluğuna taşeron olarak asgari ücretle modern köle olarak çalışmak zorunda değilsiniz. Siz bu ülkenin siyasetinin merkezinde yer almalısınız” dedi.

ÜRETİMİ DURDURSANIZ ZEVK-Ü SEFA İÇERİSİNDE YAŞAYAMAZLAR

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, parti bürolarına yapılan saldırıları hatırlatarak “Başbakan Davutoğlu, bu memleketin, ülkenin başbakanı olarak aynı zamanda da seçim güvenliğini sağlamanın birinci derecede sorumlusu olarak çıkıp bir kere bize geçmiş olsun demedi” dedi.

Metalde yaşanan grevlere değinen HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Siz bu toprakları ekip biçmeseniz, Bursa’da Reno’da Tofaş’taki işçiler gibi tek bir gün üretimi durdursanız sarayında zevk-ü sefa içerisinde olanlar yiyecek ekmek bulamazlar. Ülkeyi var eden sizsiniz. Üreten yaratan sizsiniz. Emeğimizle geçindiğimiz için bu kadar yoksuluz diyenler işte sizden yana bir siyaseti kurmak istiyoruz.” dedi. HDP’nin vaatlerini AKP’nin meydanlarda yuhalattığını ifade eden Demirtaş, “Az kazanıyorsunuz, çok vergi ödüyorsunuz bunu değiştirmek istiyoruz. Esnafın vergi yükünü, enerji yükünü, sanayicinin vergi yükünü kaldıralım diyoruz. Gençlere genç yaşam kartı dağıtalım. 15-25 yaş arası tüm gençlerimizin cebinde çay parası olun diyoruz. İş güvenliği olsun. Ev kadınlarını iş yasasına alalım diyoruz bunları yuhalatıyorlar. Adana’nın işçileri işsizleri siz yuhalatılmayı değil onurlu bir yaşamı hake ediyorsunuz” dedi.

BU ÜLKEDE CESUR BİR SAVCI YOK MU?

AKP Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay’ın Suriye’ye silah gönderdiklerine dair itiraf gibi sözlerini değerlendiren Demirtaş, “Cesur savcı yok mu bu ülkede? Onu çağırsın da beyefendi bu silahları nasıl gönderdiniz, kimin parasıyla hangi parlamento kararıyla gönderdiniz, meclise bilgi verdiniz mi, bütçenin hangi kaleminden harcama yaptınız, 2 bin tır silah Suriye’ye gönderirken kimlere teslim ettiniz o silahları diye soracak bir savcı yok mu bu ülkede merak ediyorum” dedi.

ÜLKEYİ ŞİRKET GİBİ YÖNETİYORLAR

 AKP Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan’ın “HDP’nin parlamentoya girmesi ülke için tehdittir” şeklindeki sözlerine tepki gösteren Demirtaş, “Biz 8 yıldır meclise giriyoruz. Bugüne kadar bir tehdit oluşturmadık. Aslında daha güçlü gelip saltanatlarına son vereceğiz diye korkuyorlar” dedi. AKP’nin yeni Türkiye’sinin içinde demokrasi olsaydı HDP’nin de diğer partilerin de önünü açması gerektiğini söyleyen Demirtaş, AKP’nin meclisi şirket, milletvekillerini de personel gibi gördüğünü ifade etti. AKP’nin bunu söylemekten çekinmediğini kaydeden Demirtaş, “İstiyorlar ki bu şirketin bir tane de CEO’su olsun, Şirketin sahibi Erdoğan,  genel müdürü, Davutoğlu çalışanları da millet vekilleri olsun” şeklinde konuştu.

HDP ORTADOĞU’YA DA BARIŞ GETİRECEK

HDP’nin başarısının tüm Ortadoğu’da domino etkisi yaratacağını ifade eden Demirtaş,  “Bugün Mısır’da yaşananları ibretle izliyoruz. Seçilmiş bir Cumhurbaşkanı’na karşı darbe yapılıp idam edilmek isteniyor” dedi. İdamın insanlık suçu olduğunu söyleyen Demirtaş,  idam kararını kınayarak uluslar arası kamuoyunu harekete geçmeye çağırdı. AKP’nin Suriye’deki savaşın kışkırtılmasında önemli bir rolü olduğunu ifade eden Demirtaş, Suriye’de demokrasinin sağlanmasının Türkiye’de demokrasinin güçlenmesine bağlı oluğunu belirterek “Eğer HDP başarılı olursa bu çılgın dış politikanın durdurulması mümkün olur” dedi. AKP’nin güçlenmesinin savaşın şiddetlenmesi anlamına geleceğini dile getiren Demirtaş, bu bölgedeki insanlar, Narenciye bahçelerinde narenciye ürünleri çürürken Suriyedeki savasının etkilerini ilk hissedenlersiniz”dedi. “IŞİD’e buralardan elemanlar gönderildi” diyen Demirtaş, 10 yıl içerisinde Adana’da 55 biyük fabrika kapanırken 2000 tır silaha para verip Suriye’ye gönderdiler. Size gelince para yok IŞİD’e gelince para bol maşallah” diye konuştu. Cumhurbaşkanı’nın kendisine yönelik eleştirilere verdiği “Meydanı boş mu bırakayım” sözlerini eleştiren Demirtaş, “Bu Başbakan’a hakarettir. Başbakan bir şey demiyor. Onun hakkını da biz buradan savunuyoruz” şeklinde konuştu. (Adana/EVRENSEL)

 

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan konuşurken miting alanı boşalmaya başladı

SONRAKİ HABER

Trump: Türkiye'ye yönelik yaptırımlara izin veren bir kararnameyi çıkaracağım

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa