17 Mayıs 2015 15:52

HDK: Metal işçilerini destekliyoruz

Paylaş

HDK, metal işçilerinin yaklaşık 10 gündür patronlar ve Türk Metal'in baskılarına karşı başlattığı direnişi desteklediğini açıkladı. 

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eşsözcüleri Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü, yaklaşık 20 bine yakın metal işçisinin patronlar ve Türk Metal'in baskılarına karşı başlattığı direnişe ilişkin yazılı açıklama yaptı. 

Açıklamada, Bursa'da Renault, Tofaş, Coşkunöz işçileri başta olmak üzere 20 bine yakın metal işçisinin ekmekleri için patronlar ve sarı sendika Türk Metal'in baskılarına karşı direndiği belirtildi. İşçilerin düşük ücret zammına karşı ücretlerinin yükseltilmesi talebiyle ayakta olduğuna vurgu yapılan açıklamada, Metal patronlarının işçilerin haklı talebini günlerdir oyalamaya ve geçiştirmeye çalıştığı ifade edildi. HDK açıklamasında, "Metal işçileri ise kararlıklarını ortaya koyuyor, haklarını almadan bu mücadeleden vazgeçmeyeceklerini söylüyorlar. İşçilerin 3 temel talebi var. Birincisi ücretlerde iyileştirme yapılması. İkincisi hiçbir işçinin işten atılmaması. Ve son olarak Türk Metal Sendikasından istifaların engellenmemesi, işverenlerin işçilerin sendika seçme özgürlüğüne müdahale etmemesi" dedi. 

Türk Metalin yıllardır patronlarla kol kola işçileri baskı altına alarak, düşük ücretlerle, ağır çalışma koşulları altında çalıştırdığı kaydedilen açıklamada, HDK'nin Metal işçilerinin yanında olduğu ve mücadelesini desteklediği belirtildi. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

Türker: CHP'ye verilen her oy AKP'ye verilmiş olacak

SONRAKİ HABER

Filiz Kerestecioğlu: LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ve Onur Haftası neden yasaklandı?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa