17 Mayıs 2015 14:55

Myanmar'dan kaçan 582 göçmen Endonezya'ya giriş yaptı

Paylaş

Myanmar'dan kaçan 582 Rohingya Müslümanı göçmen Endonezya'ya giriş yaptı

Endonezya, Myanmar'dan kaçan ve denizde gemilerde mahsur kalan 582 göçmeni ekipler göndererek kurtardı. 

Myanmar'dan kaçan ve yakıtları bitince gemilerde mahsur kalarak 3 ay boyunca okyanusun ortasında yaşam mücadelesi veren 666 göçmeni, Malezya ve Tayland kabul etmemişti. Yolculuk boyunca yiyecek ve temel ihtiyaç malzemeleri tükenen göçmenlerden 84’ü hayatını kaybetmişti. Bu sabah denizde mahsur kalan toplam üç gemide bulunan 582 Rohingya Müslümanı, Endonezya ekipler göndererek karaya ulaştırdı. Gemilerden alınan açlık, susuzluk ve hastalıkla boğuşan Rohingya Müslümanı, Endonezya'nın Açe eyaletine bağlı Lhokseukon şehrinde devlete ait bir spor kompleksine yerleştirildi. 

Yiyecek, su ihtiyaçları karşılanan göçmenler, geçici olarak spor kompleksinde topluca tutuluyor. Göçmenlerin gelecekte memleketlerine geri gönderilmesi veya Endonezya'ya yerleştirilmesi hakkında tam bir belirsizlik hakim. Myanmar'ın Arakan eyaletinde derme çatma kamplarda yaşamaya mahkum tutulan ve ilk fırsatta kaçan göçmenler ile Endonezyalı yetkililer arasında ise dil problemi yaşanıyor. İçlerinde biraz İngilizce bilenler, yetkililer ile Arakanlılar arasında iletişimi sağlamaya çalışıyor. 

Endonezya Göçmenler Bürosu yetkililerinin verdiği bilgiye göre, Açe'ye çok sayıda kaçak göçmen geldi. Endonezya ilk olarak Arakanlıları kabul etmedi; ancak yaşanan trajedi dolayısı ile göçmenlere sahip çıkıldı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nden yapılan açıklamaya göre, bu yılın ilk üç ayında Bangladeş'ten ve Myanmar'dan gelen göçmelerin sayısı 25 bini buluyor.

Uluslararası Göç Örgütü, bölgedeki teknelerde yaklaşık 8 bin kaçak göçmenin mahsur kaldığına inanıldığını açıklamıştı.(CİHAN)

ÖNCEKİ HABER

AFAD kampında Kobanêlilere şiddet

SONRAKİ HABER

"Ali Babacan, Erdoğan’a partiden ayrılacağını söyledi" iddiası

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa