06 Ağustos 2011 09:56

Şireci Tekstil’den işçilere Ramazan hediyesi!

Geçtiğimiz Perşembe günü işçilerin 5 TL’lik zamma tepki göstererek fabrika önünde eylem yaptığı Şireci Tekstil’de 16 kişi işten atıldı. Gaziantep’te Başpınar Organize Sanayi Bölgesinde kurulu olan ve  Türkiye’nin en büyük 500 firması arasında yer alan Şireci Tekstil’de geçtiğimi

Şireci Tekstil’den işçilere Ramazan hediyesi!

Paylaş
Mehmet Türkmen

İşçilerin dört yıldır zam alamadığı ve ikramiyelerin de düzenli ödenmediği Şireci Tekstil’de gece vardiyasında çalışan yaklaşık 500 işçi Perşembe sabahı iş çıkışında fabrika önünden ayrılmayarak öğle saatlerine kadar eylem yapmıştı. İkramiye dahil toplam ayda 750 Lira civarında ücretle çalışan işçiler, ücretlerine zam ve bir maaş tutarındaki ikramiye haklarının da 3 ayda bir ayrıca ödenmesini istiyorlar. Eylem yaptıkları gün kendileriyle görüşmeye gelen fabrika müdürü Ömer Meram, taleplerini dile getiren işçilere talepleri patrona ileteceği ve üç gün içinde yanıt verileceği sözü vermişti. Ayrıca fabrika müdürü Ömer Meram, bu eylemden dolayı tek bir işçinin bile işten atılmayacağına dair de işçilere ‘şerefi ve namusu üzerine söz’ vermişti. Bunun üzerine eylemi bitiren işçiler, taleplerine yanıt verilmesini beklerken işten atıldı. Dün akşam (15:00-23:00) vardiyasında çalışan 16 işçiye gece vardiya bitimine kısa bir süre kala işten atıldıkları bildirildi ve işçiler ayrı bir servise bindirilerek eve gönderildi.

İşten atılan işçiler, o gün eyleme bile katılmadıklarını, işverenin işçilere gözdağı vermek için kendilerini kurban olarak seçtiğini söyledi. “Bu ücrete, bu koşullarda çalıştığımız yetmiyormuş gibi bir de haksız yere bizi bu ramazan ayında işten attılar” diyerek tepkilerini dile getiren işçiler, çalışan işçilere birlik çağrısı yaptı. Eylem yapıldığı gün orada olan ve hâlâ işyerinde çalışmakta olan işçilerden biri de, fabrika müdürünün o gün bütün işçilerin gözü önünde kimsenin atılmayacağına dair şerefi ve namusu üzerine söz verdiğini hatırlatarak “müdür sözünün sahibiymiş, helal olsun!” dedi.

BİRLİK OLMAZSAK SIRA HEPİMİZE GELECEK

Çalışmaya devam etmekte olan başka bir işçi de, işverenin kendilerine gözdağı vermek için eyleme katılmayan işçileri bile işten attığını belirterek diğer işçi arkadaşlarına “Biz kötü bir şey yapmadık, yalnızca hakkımızı istedik. Patron hakkımızı vermediği gibi bizi cezalandırmak için arkadaşlarımızı işten atıyor. Demek ki eyleme katılmayan, hak aramayan işçinin bile gözünün yaşına bakılmıyor, demek ki hiç birimizin iş garantisi yok. Eğer buna sessiz kalırsak, eğer birlik olup birbirimize sahip çıkmazsak yarın sıra bize de gelecek. Zam isterken yaptığımız gibi işten atılan arkadaşlarımız için de aynı birliği ve tepkiyi gösterirsek bunu engelleyebiliriz. İşimizi ve ekmeğimizi ancak böyle koruyabiliriz. Başka çaremiz yok” dedi. (Gaziantep/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

AKP stratejisini açıkladı: Köklerini kazıyacağız

SONRAKİ HABER

Denizli'de midibüs kaza yaptı: 12 öğrenci yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa