16 Mayıs 2015 20:57

İran sınırında Xosrowani cinayetine öfke

Paylaş

Vanlı kadınlar, Ferinaz Xosrowani'ye yönelik gerekleşen cinsel saldırıya dönük tepkilerini İran sınırında gösterdi.

İran'da, Ferinaz Xosrowani'nin cinsel saldırılarına maruz kaldığı istihbarat elemanlarından kaçmaya çalışırken, çalıştığı otelden düşerek hayatını kaybetmesi Kongreya Jinên Azad (KJA) aktivistleri öncülüğünde Vanlı kadınlar tarafından ülkeye açılan Kapıköy Sınır Kapısı'nda protesto edildi. Sınır hattındaki protestoya Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Hatice Çoban, HDP Van Milletvekili Adayı Selami Özyaşar da katıldı.

Geldikleri sınır kapısında Ferinaz Xosrowani ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına önce saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından konuşan HDP Saray İlçe Eşbaşkanı Mürşide Sevmiş, 4 Mayıs 2015 tarihinde, erkek egemen zihniyetine ve İran faşist rejimine karşı hayatının baharında bir kadının daha cinsel saldırıya karşı direnerek, intihar yolunu seçmek zorunda kaldığını söyledi.

"Onuru için savunma mücadelesi veren, bu uğurda devlet ve erkek terörüne karşı yaşamına son veren tüm kadın yoldaşlarını andıklarını" söyleyen Sevmiş, KJA'lı kadınlar olarak taciz ve tecavüz kültürüne son vermek için mücadelelerine devam edeceklerini kaydetti.

Yapılan açıklamanın ardından kadınlar, attıkları sloganlar eşliğinde bir süre daha oturma eylemi yaparak tepkilerini gösterdikten sonra sınırdan ayrıldı. (DİHA)

ÖNCEKİ HABER

boston sanığına idam cezası

SONRAKİ HABER

Öykü Arin için yeni umut

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa