16 Mayıs 2015 18:54

Burundi’den Tanzanya’ya göç dalgası

Paylaş

Birleşmiş Milletler 105 bin kişinin Burundi’den kaçarak, komşu ülke Tanzanya’ya sığındığını duyurdu. Tanzanya bu durumun ülkede mülteci krizine neden olacağını açıkladı. Burundi’de Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın 3. kez aday olacağını açıklamasının ardından ülkede başlayan protestoları bastırmak için darbe girişiminde bulunulmuş ancak darbe yapmak isteyen generallerden üçü tutuklanmıştı. Ülkede bir kriz hali sürüyor.

Tanzanya hükümetinin verdiği son bilgilere göre yaklaşık 50 bin göçmen ülkede başlayan politik kriz sonrasında Tanzanya’ya sığındı ve Tangyanika Gölü yakınlarda kötü koşullarda yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. 

‘GÖÇMENLERİN DURUMU AĞIRLAŞIYOR’

Tanzanya Hükümeti İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Isaac Nantanga el Cezire’ye yaptığı açıklamada Burundili göçmenleri almak için elinden geleni yaptıklarını ancak rakamın çok büyük olduğunu belirtti. Nantanga “Burundi’de hastanelerde pek çok insan var. Ve bu noktada insanların salgın hatalıklardan kurtulmaları çok zor” dedi. 

Tanzanya’ya sığınan 105 bin Burundiliden 70 bini Tanzanya’ya tek başına gitmek zorunda. Yaklaşık 26 bin 300 Burundili ise Ruanda’ya sığınarak Mahama Mülteci Kampında kalmaya başladı. 
Nantanga cuma gününden sonra Burundi’den kaçan göçmenlerin rakamlarının giderek büyüdüğünü dile getirdiğini belirterek “Birleşmiş Milletlerin verdiği son rakamlara göre 10 bin göçmen şu anda sınırda geçmek için bekliyor” dedi. Birleşmiş Milletler Göçmen Konseyi Sorumlusu Celine Schmitt, “Göçmenlerin kamplara ulaşmasında büyük bir zorluk yaşanıyor. Nyarugusu Kampı’na giden bir feribot bulunuyor ve yolculuk 10 saat sürüyor” dedi. 

Tanzanya Hükümeti “Çadır ve insani ihtiyaçların acil karşılanması gerektiğini” söyleyerek “yardım çağrısında” bulundu. 

Devlet Başkanı Pierre Nkurunziza’nın 3. kez aday olmasına karşı çıkan Burundililere yönelik sert müdahale sonrası çıkan çatışmalarda 20 kişi yaşamını yitirdi. (DIŞ HABERLER)

ÖNCEKİ HABER

Mısır’da Ultras taraftar grubunun faaliyetleri yasaklandı

SONRAKİ HABER

Adana'da HDP'li 7 genç tutuklandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa