16 Mayıs 2015 17:03

Türkiye, Suriye hava aracını vurdu

Paylaş

Genelkurmay Kaynakları ;"Hatay'ın Altınözü, Defne ve Yayladağı ilçelerinde Suriye' den bir hava aracının sınır ihlali yapması üzerine Adana' dan kalkan savaş jetlerimiz 2 kez ateş açarak bir hava cismini vurmuşlardır. Ancak vurulan cismin ne olduğu hakkında şu an için bir netlik yok. Vurulan cismin netliği tespit edildiğinde kamuoyuyla paylaşılacak" dedi

'SINIR İHLALİ YAPAN SURİYE HAVA ARACI, TÜRK SAVAŞ UÇAKLARI TARAFINDAN VURULARAK DÜŞÜRÜLDÜ'

Suriye sınırında devriye görevini yapan Türk savaş uçakları angajman kurallarını ihlal eden ve Türkiye sınırına yaklaşan insansız bir hava aracı olduğu düşünülen bir hava aracını vurarak düşürdü. Genelkurmay kaynakları, düşen hava aracının niteliğinin belirlenmesine çalışıldığını söylemekle yetindi.

Suriye'de iç çatışmalar başladıktan sonra Suriye jetleri 20 Haziran 2012'de Akdeniz üzerinde keşif uçuşu yapan Türk RF-4E keşif uçağını; sonraki tarihlerde de Türk jetleri bir 16 Eylül 2013'de Suriye helikopteri, 23 Mart 2014'de MİG uçağını angajman kurallarını çiğnediği için vurarak düşürmüştü.

ALÇAKTAN UÇTULAR

Bölgedeki yurttaşların anlattığına göre, saat 14.00 sıralarında Hatay'ın Altınözü, Defne ve Yayladağı ilçelerinde Suriye sınırına doğru giden Türk savaş uçaklarının geçişi sırasında, patlamaya benzeyen gürültü duyuldu. Bunun üzerine vatandaşlar 'Suriye sınırına uçak düştü' ihbarı yaptı. İhbar üzerine harekete geçen İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, uçak düştüğü belirtilen Altınözü İlçesi'nin Akdarı bölgesine giderek inceleme yaptı. Ayrıca Defne ve Yayladağı İlçeleri'nden gelen çok sayıda ihbar da ekipler tarafından değerlendirildi. Gelen bazı ihbarlarda Türk jetlerinin 2 füze fırlattığı, vurulan hava aracının 3 parçaya bölünerek düştüğü bilgisi verdiği de öğrenildi. Bazı kaynaklar da, geçen ay muhaliflerin kontrolüne geçen İdlip'in Cisr-Üs Şuur bölgesinde Hamman mevkiinde jetlerin hava aracına füze fırlatarak düşürdüğünü belirtti.

Öte yandan Türkiye-Suriye hududunun Şanlıurfa Çiçekalan Hudut Karakol Komutanlığı bölgesinde, Hudut Devriye Timi (HDT) tarafından gece yarısı yakalanan bir kişinin elindeki çanta ile yasa dışı giriş teşebbüsünde bulunduğu görüldü. Kaçarken yakalanan Suriye uyruklu kişinin üzerinde 2 adet Kaleşnikof piyade tüfeği, 1 tabanca elde edildi.

HÜKÜMETTEN İLK AÇIKLAMA!

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk savaş uçakları tarafından düşürülen Suriye hava aracıyla ilgili açıklama yaptı.

Yılmaz;”Cilvegözü’nde 14.04 sıralarında 5 dakika süreyle 7 mil sınırı ihlal eden bir Suriye helikopteri düşürülmüştür. Hakkıyla görevini yapan, Suriye güçlerine karşı gerekli tepkiyi gösteren Silahlı Kuvvetlerimizi tebrik ediyor, hepsinin gözlerinden öpüyorum” dedi

SURİYE REJİMİ: İNSANSIZ KEŞİF UÇAĞI DÜŞÜRÜLDÜ

Suriye devlet televizyonu, Türkiye sınırı yakınlarında keşif amaçlı insansız hava aracının düşürüldüğünü duyurdu.

 

ÖNCEKİ HABER

HDP’li aday işten atılan CMS işçilerini ziyaret etti

SONRAKİ HABER

Erkan Baş'tan sandığa çağrı: AKP'nin karanlığına 'dur' demek için oy vereceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa