15 Mayıs 2015 22:40

Bakırköy Belediyesi oyuncuları 16 Haziran’da seçime gidecek

Bakırköy Belediye Tiyatroları oyuncuları belediyeden talep ettikleri seçim tarihini bugün yaptıkları eylem sonrasında aldılar. Oyuncular, 16 Haziran’da seçime giderek Genel Sanat Yönetmenini ve Yönetim Kurulunu seçecek.

Paylaş

Bakırköy Belediye Tiyatroları oyuncuları belediyeden talep ettikleri seçim tarihini bugün yaptıkları eylem sonrasında aldılar. Oyuncular, 16 Haziran’da seçime giderek Genel Sanat Yönetmenini ve Yönetim Kurulunu seçecek.

Yaklaşık 1 yıldır Bakırköy Belediye Başkanlığı ile süren seçim tartışmaları sürerken 15 Mayıs’ta, tiyatronun Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulunun görev süresi doldu. Yönetim boşluğunu Mayıs ayı bitmeden yapılacak bir seçimle düzenlemeyi talep eden tiyatroculara, Bakırköy Belediye Başkanı  16 Haziran tarihini verdi. Oyuncular, 16 Haziran’da seçime gidecek. Seçimde Genel Sanat Yönetmeni, Yönetim Kurulu ve Disiplin Kurulunu belirleyecek.

SEÇİMLER YÖNETMELİĞE UYGUN OLARAK YAPILSIN

KESK’e bağlı Tüm-Bel-Sen 1 No’lu Şube’nin yaptığı eylemde bir araya gelen sanatçılar taleplerini şöyle açıkladılar; İdarenin uygulamalarında yasa ve yönetmeliklere uyulması, Genel Sanat Yönetmeni, Yönetim ve Disiplin Kurullarının seçimlerinin yönetmeliğe uygun olarak yapılması, Genel Sanat Yönetmeni seçimi için sunulan projelere seçmenlerin erişiminin sağlanması, bu projeleri sağlıklı olarak incelemelere olanak tanınması, Genel Sanat Yönetmeni seçiminde fırsat eşitliğinin sağlanması, sanatsal ve idari birimlerin yetki sınırlarına göre işleyişsel ve mekansal olarak birbirinden ayrılması ve tiyatro çalışanlarının mensup olduğu sendikaların süreç içinde etkin muhataplardan biri olarak kabul edilmesi.
Bugün Bakırköy Belediye Tiyatroları Yunus Emre Kültür Merkezi önünde KESK’e bağlı Tüm-Bel-Sen 1 No’lu Şube’nin yaptığı eyleme İŞTİSAN da (İstanbul Şehir Tiyatroları Sanatçıları Derneği) destek verdi.

DEMOKRATİK BİR KURUM İSTİYORUZ

Bakırköy Belediye Tiyatroları oyuncusu Alican Yücesoy, ‘Bizim talebimiz mayıs ayı bitmeden seçimlerin yapılmasıydı ama alınan tarihi iyi niyetli bir adım olarak görmemiz lazım’ dedi. Taleplerinin sadece seçim yapılması değil, idari merkezde sanat yönetiminin düzenlenmesini bekliyoruz. Kolektif bir yönetim şekli ve herkesin aidiyet hissedebileceği bir yönetim şekli istiyoruz.
Oyunculardan Yelda Baskın, yaşanan sürece dair şunları söyledi; ‘Yönetmelikte geçen birtakım hususlar gerçekleştirilmedi, daha çağdaş, daha demokratik bir kurum olabilmesi adına biz oyuncuların talepleri var. Buradaki oyuncu kadrosunun seçeceği bir genel sanat yönetmeni istiyoruz.’ Seçimin adaletli bir biçimde geçmesini istiyoruz. Bunun da takipçisi olacağız.
Belediye Tiyatrosu’nun kuruluşundan beri yer alan  Munis Düşenkalkar, Bakırköy Belediye Tiyatroları’nın kurulma aşamasında Devlet ve Şehir Tiyatroları’nın ardından Türkiye’nin ödenekli üçüncü tiyatrosu olduğunu hatırlattı. BBT’de seçimden sonra gelişen durumla genel sanat yönetmeninin atanarak geldiğini belirten Düşenkalkar, ’27 yıldır büyük savaşlar vererek hizmet veriyor, şu anda çalışma şartlarının yeterli olmaması ve birtakım sıkıntıların 9 aylık bir süreçte büyümesiyle birlikte yeniden oluşum için bir hareketlenme başlattı, biz de destekçisiyiz’ dedi.  (İstanbul/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Sokak müzisyenleri ‘gerçek sahne’den inmek istemiyor

SONRAKİ HABER

Çanakkale Kent Konseyinden Kaz Dağları için sosyal medyada kampanya çağrısı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa