06 Ağustos 2011 09:38

Eğitim Sen tutuklamalara karşı sokağa iniyor

Eğitim Sen, sendika üye ve yöneticilerine dönük artan baskıları protesto etmek için ekimin ilk haftası Van’da bölge mitingi yapmaya hazırlanıyor. Mitingle baskı ve tutuklamaları kamuoyuna teşhir edeceklerini belirten Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, “AKP şunu çok iyi bilmelidir ki yaptığı baskı ve yıldırma politikala

Eğitim Sen tutuklamalara karşı sokağa iniyor

Paylaş

KESK’e bağlı sendikalara dönük baskılar artarak devam ediyor. Eğitim Sen, son dönemlerde baskılardan en çok nasibini alan sendikalarda başı çekiyor. Son 1 ay içerisinde Eğitim Sen’in 100’e yakın üyesi gözaltına alınırken, bunlardan 15’i tutuklandı. En son tutuklama ise dört gün önce Kızıltepe’de 4 Eğitim Sen üyesinin tutuklanması oldu. Eğitim Sen Genel Sekreteri Mehmet Bozgeyik, baskıların “AKP-Ordu-Cemaat” üçlemesi tarafından yapıldığını kaydetti. Bozgeyik, geçtiğimiz günlerde Güney Afrika’da yapılan Eğitim Enternasyonali Kongresi’nde uğradıkları baskı ve hak ihlallerine karşı vermiş oldukları mücadeleden dolayı kendilerine ödül verildiğini, bu hak ihlallerini uluslararası alana taşıdıklarını ve Türkiye’de de baskılara karşı alanlara ineceklerini kaydetti.

Bu kapsamda Eğitim Sen MYK tarafından kararlar alındığını belirten Bozgeyik, “Ekim ayının ilk haftasında Van’da bölgesel miting gerçekleştireceğiz. Bu miting ile baskı ve tutuklamaları kamuoyuna teşhir edeceğiz. AKP şunu çok iyi bilmelidir ki yaptığı baskı ve yıldırma politikaları bizi demokratik hak ve taleplerimizden sendikal taleplerimizden yıldırmayacaktır” dedi. Sendikalarına yönelik baskıların uluslararası örgütlerin de gündeminde olduğunu vurgulayan Bozgeyik, uluslararası örgütlerin bu kapsamda Başbakan Erdoğan’a ve İçişleri Bakanlığı’na mektuplar yolladığını ve konuya karşı duyarlılıklarını gösterdiklerini dile getirdi.

‘CEMAAT ÜZERİNDEN OPERASYON YAPIYORLAR’

AKP Hükümetinin bölgede sendikalarına yönelik uyguladığı baskının ise cemaat ilişkileri üzerinden geliştiğine dikkat çeken Bozgeyik, şöyle dedi: “12 Haziran seçimlerinde özellikle bölgede sonuçları hazmedemeyen AKP yeniden operasyonlarını baskı ve sindirme politikalarını arttırdı. Bölgede Eğitim Sen üyesi arkadaşlarımız AKP’nin eğitim politikalarının ortadan kaldırılmasına yönelik, tarikat ve cemaatlerin bölgedeki örgütlemelerinde öğrenciler üzerindeki yapılan politikaların kaldırılmasına yönelik yoğun bir mücadele yürütüyorlar. Bundan dolayı da arkadaşlarımıza yöneliyorlar.”

‘İŞSİZ ÖĞRETMEN ORDUSU YARATILDI’

İstihdam politikasının eğitimin en can alıcı noktası olduğunu ifade eden Bozgeyik, hükümetin bir yandan istihdamı daralttığını bir yandan da her kente bir üniversite ve eğitim fakültesi açarak işsiz öğretmen ordusu yarattığını kaydetti. Türkiye’de 400 bine yakın işsiz öğretmen bulunduğunu vurgulayan Bozgeyik, Ağustos ayı içerisinde en az 140 bin öğretmen ataması yapılması gerektiğini kaydetti. Hükümetin 140 bin yerine daha küçük rakamlarda atama yapmasını eleştiren Bozgeyik, “Hükümet bununla da yetinmiyor. Felsefe, biyoloji, beden eğitimi, resim, psikoloji gibi branşlarda her yıl atanan öğretmen sayısı azalırken, din kültürü ve ilahiyat fakültesi bölümlerinde ise atananların kontenjanları her yıl artmaktadır. AKP baskıyı ve muhafazakârlaşmayı öğretmenler aracılığıyla yaygınlaştırıyor” dedi. Bölgede Kürt çocuklarına yönelik asimilasyonun en önemli ayaklarından birisi olan YİBO’ları da eleştiren Bozgeyik, YİBO’ların bir an önce kapatılması gerektiğinin altını çizdi. (HABER MERKEZİ)

ÖNCEKİ HABER

Yaşam yolcuları tanıklıklarını anlattı

SONRAKİ HABER

'Feray Şahin’i katleden polis başka cinayetler de işleyebilir'

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa